Експерти: Доматът може да се консумира дори ако вече е нападнат от гъсеница

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:44 / 02.03.2023
972
Климатичните изменения убиват българския розов домат. Една от основните причини е гъсеницата "Tuta absoluta", която може да унищожи 100% от реколтата.

"Гъсеницата е опасна, защото се размножава бързо, а обикновено вредителите имат кратък цикъл на развитие. Другата причина е, че ларвите живеят в почвата. Когато нямаме студени зими и почвата не замръзва, за да убие тези яйца, на следващата година те се размножават още повече и няма спасение от тях", обясни основателят на Slow Food Десислава Димитрова в "България сутрин".

Главният инспектор по "Растителна защита" от БАБХ-Пловдив Ралица Мичева коментира пред Bulgaria ON AIR, че гъсеницата е включена към списъка на икономически важните вредители и може да се определи като неприятел не само на розовия домат, но и на всички видове.

"За период от 10 години има достатъчно наблюдения, има изградена методика за борба с вредителя. Видът е много агресивен, особено за района на Южна България", алармира тя.

По нейните думи има изработена програма с борба срещу "Tuta absoluta", която може да се види в сайта на Българската агенция по безопасност на храните. Мичева подчерта, че за територията на България вредителят е изолиран до доматените насаждения.

На въпрос дали доматът може да се консумира, ако е нападнат вече от гъсеница, Мичева отговори, че той по никакъв начин не може да е опасен за здравето на хората, но се засяга качеството на продукцията.

Десислава Димитрова допълни, че има риск да останем без розов домат, а в село Куртово Конаре, което е известно точно с тази продукция, стопаните няма да го отглеждат за търговски цели.

"Постепенно в годините се отказваме от българския вкус по различни процеси. Това че има методика с вредителя е едно, но прилагането на място е друго. Изисква се култура на фермера и съзнание, че той не е сам. За съжаление, у нас това общностно мислене не е добре развито", заяви още тя.

"Розовият домат страда, защото той не е толкова родовит, икономически вече е предизвикателство да се отглежда", поясни Димитрова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Зейн Малик сложи диамантена верижка в памет на Лиъм Пейн
Как пробиотиците могат да ни помогнат да посрещнем идващите празн...
Лана Дел Рей се завръща, новият й албум е съвсем близо
Развитието на диабет тип 2 преди 50-годишна възраст може да повиш...
Арестуваха осем души в Лаос, след като шестима починаха по съмнен...
Кралски експерт: Принц Хари беше манипулиран и използван! Някой д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).