Екстремното време в Европа може да доведе до суша
Смъртоносни летни горещини, наводнения, безснежна зима - всички те са сигнал за опасност: Европа трябва спешно да се адаптира към изменението на климата, За това информира Мeteo Balkans. Температурите в региона са се повишили с повече от два пъти повече от средното за света, което прави адаптирането към климата все по-належащо.
ЕС се счита за водещ в света в адаптацията към променящия се климат, но предизвикателствата са огромни и много планове остават в сферата на незадължителните "меки“ политики. Подготовката е възпрепятствана и от забавените плащания към страните-членки за адаптирането към климата, докато не минат поредните избори в страните и липсата на финансиране.
Регионът, който има най-високо покачване на температурите поради изменението на климата, е Европа. Въздействието на това затопляне беше истински усетено през 2022 г., когато някои страни претърпяха най-тежката суша и най-високите температури в историята си. Тенденцията продължи и през 2023 г., тъй като континентът преживя зимна гореща вълна. Високите температури накараха мнозина да съжаляват за липсата на сняг в по-ниските ски курорти, но по-проблематично е въздействието, което това ще има върху доставките на прясна вода по-късно тази година.
Европа, както и страните навсякъде по света, трябва да действат сега, за да се адаптират към изменението на климата.
"Пандемията постави адаптация на пауза, но всички институции на ЕС са наясно, особено след това лято, че изменението на климата само ще се влоши, ако не се предприемат значителни действия", казва Каролина Сесилио от Climate Think Tank.
Адаптирането към изменението на климата няма да бъде лесно.
"Температурите в Европа са се увеличили с повече от два пъти над средната стойност за света през последните 30 години - най-високото от всеки континент в света", според Световната метеорологична организация. Съгласно Парижкото споразумение от 2015 г. световните лидери се съгласиха да се опитат да запазят затоплянето до 1,5°C над прединдустриалните нива. Но температурите на земята в Европа вече са се повишили с почти 2°C, без да се вижда кога ще спре затоплянето.
"Прогнозите от [Световната програма за изследване на климата] предполагат, че температурите на континентална Европа ще се увеличават през настоящото столетие с по-голяма скорост от средната за света“, казва Европейската агенция по околна среда (ЕИП).
Температурите в Европа се покачват по-бързо, отколкото другаде на планетата.
Дори ако светът спре да отделя емисии на парникови газове от днес, адаптацията ще остане необходимост, предвид бързото затопляне.
Изменението на климата е заплаха за горите на Европа, както се вижда в Германия. Правителствата не могат да го направят сами. ЕИП подчертава, че ангажираността както на публичния, така и на частния сектор е необходима, за да се ускори адаптирането на климата. Частният сектор е "от съществено значение“ за прилагане на мерки за адаптация и "може да бъде източник на финансиране за адаптация“, казва агенцията.