Ето каква е разликата между срок на годност и "най-добър до"?
Има разлика между срок на годност и "най-добър до“ - надписите, които производителите са длъжни да поставят на храните. Доста хора обаче не я разбират.
Докато срокът за годност се означава с "най-добър до“ и той е срок за качество, свежест, за цвят, вкус. Затова, ако дори да премине този срок, все ппак е редно е да се отвори опаковката и да се опита храната. Ако няма някакви лоши данни, може да се консумира.
Ако този срок на храните, на които пише "най-добър до“ премине, дори и с малко, храната трябва да се изхвърли, защото става потенциално опасна за консумация, защото вече са се развили доста микроорганизми или се е развалила.
Ако например срокът на годност на млякото е изтекъл, помиришете го, за да установите дали е развалено. Но млечните произведения по принцип имат по-дълга годност от минималната, която е отбелязана на опаковката.
Използвайте кутии, които се затварят херметически, за да запазите неопакованите храни свежи в хладилника. Уверете се, че са действително добре затворени, за да се запази свежестта на храните за по-дълго време и да се предотврати замърсяването им.
Преди да ги консумирате, се уверете, че остатъците от храни са притоплени с нужната температура, така че да бъдат неутрализирани евентуално патогенни бактерии. Освен това трябва да се знае, че храните се притоплят само по веднъж. Също така винаги може да дарите храна на приятели и съседи.
За да е чисто, поддържайте ръцете си, работните повърхности, приборите, дъските за рязане и кухненските кърпи чисти. Често преди готвене суровото месо се измива под течаща чешма, но това всъщност увеличава риска от кръстосано замърсяване в кухнята. Затова избърсвайте повърхностите и редовно сменяйте и перете кухненските кърпи, съветва Deutsche Welle.
Храната трябва да се поставя в подходящата кутия - стъклото е най-добро за съхраняване на месо. То е лесно за миене и не се драска, както пластмасата. В драскотините може да се развиват бактерии.
За да е достатъчно добре опечено, използвайте термометър, но се доверявайте и на очите си - ако месото изглежда кърваво, то навярно наистина не е готово. Ако готвите птиче месо и има кръв в близост до костите, то явно се нуждае от още време на печката.
Добре е храните да се съхраняват разделно - дръжте месото, рибата, млечните продукти отделно едни от други, за да избегнете разпространението на бактерии. Почиствайте редовно хладилника си.