Ето кои са най-стресиращите професии
Макар че всички сме наясно, че някои професии са по-стресиращи от други, пазарът на труда и трудовите характеристики търпят осезаеми промени през последните години.
Нови работни места и професии се създават, докато технологиите правят други излишни. Няма как да не споменем и пандемичния период, по-широкото приложение на дистанционната работа, но и натиска от завръщането в офис след това. Всички тези фактори променят начина, по който се чувстваме на работа и влияят на усещането ни за стрес.
И макар да не е изненадващо, че служителите в сферата на военната и обществената безопасност са подложени на най-голямо напрежение, докато работещи в по-позитивна среда са съответно доста по-спокойни, може и да не сме очаквали списъкът с най-стресиращите и най-малко стресиращите професии да изглежда точно по следния начин.
Нека започнем с най-стресиращите професии. Ето кои влизат в топ 10.
- Военнослужещ
- Полицай
- Пожарникар
- Социален работник
- Служител в медия (радио/телевизия)
- Репортер в печатна медия
- Диспечер в спешна помощ
- Консултант по психично здраве
- Анестезиолог
- Медицинска сестра в спешно отделение
Прави впечатление, че повечето от тези високостресови професии често включват взаимодействие с хора от широката общественост. Голяма част от тях също изискват от служителите да вземат бързи решения, които могат да повлияят на живота на много хора. И докато работата в сферата на здравеопазването винаги е била стресираща, от периода на пандемията насам нивата на стрес при тези служители са се повишили дори повече, пише Business News Daily, цитиран от lifestyle.com
А ето и кои са топ 10 на най-малко стресиращите професии.
-Масажист
-Фризьор
-Библиотекар
-Озеленител
-Ортодонт
-Арт директор
-Ерготерапевт
-Медицински техник
-Уеб разработчик
-Специалист по въвеждане на данни
За разлика от по-горния списък с най-стресиращите професии, тези, които попадат сред най-малко стресиращите, обикновено включват по-малко взаимодействие с хора от широката общественост или поне по-различен вид взаимодействие. Например хората свързват посещението си при масажист или фризьор с положителни емоции, каквито най-често са и те за служителите, работещи тези професии.
Просто мързел или заради стрес на работа - какво се крие зад тенденцията “тиха ваканция"
Въпреки че ортодонтите или ерготерапевтите практикуват в сферата здравеопазването, темпото на работа при тях е по-бавно в сравнение с много други медицински професии и им позволява да балансират по-добре между професионалния и личния живот. Освен това в много от по-малко стресиращите професии служителите могат спокойно да се съсредоточат върху отговорностите си без да им се налага често взаимодействие с външни хора, което от своя страна е предпоставка денят им да мине по-гладко.