Фактите, които не знаем за Чернобил

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:27 / 26.04.2024
2097
Експлозията и пожарът в Чернобилската електроцентрала на 26 април 1986 г. - най-тежката ядрена авария в света - бяха причинени от човешка грешка.

Според доклад на ООН операторите на съоръжението в нарушение на правилата за безопасност са изключили важни системи за контрол на четвърти реактор на украинската централа и са допуснали той да достигне нестабилно състояние с ниска мощност. 

В 1,24 ч. сутринта пренапрежение на мощността води до серия от взривове, които откъсват тежкия стоманен и бетонен капак на реактора и изпращат облак от радиоактивен прах, който се разнася из Северна и Западна Европа и достига до източната част на САЩ, съобщава Reuters.

Ключови факти:

- Облакът от радиоактивен стронций, цезий и плутоний засегна основно Украйна и съседна Беларус, както и части от Русия и Европа.

- Оценките за броя на преките и косвените жертви на бедствието варират.

- Чернобилският форум, група от осем агенции на ООН и правителствата на Украйна, Беларус и Русия, оценяват броя на загиналите в резултат на експлозията на едва няколко хиляди души. Агенциите на ООН твърдят, че общо около 4000 души са загинали вследствие на радиационно облъчване.

- Според екологичната организация "Грийнпийс" евентуалният брой на смъртните случаи е много по-висок от официалните оценки, като броят на смъртните случаи от рак в световен мащаб достига 93 000.

- Чернобилският съюз на Украйна, неправителствена организация, оценява настоящия брой на загиналите в резултат на катастрофата на почти 734 000 души.

- Катастрофата е обект на прикриване от страна на потайните съветски власти, които не признават веднага за експлозията.

- Аварията накърни имиджа на съветския лидер-реформатор Михаил Горбачов, който по-рано започна своята политика на "гласност" за по-голяма откритост на съветското общество.

- През декември 2000 г. инженерите от Чернобил спряха последния работещ реактор - номер 3. 

- Шест месеца след експлозията е изграден импровизиран капак - "Саркофагът". Той покрива поразения реактор, за да предпази околната среда от радиация за поне 30 години. 

- В заключението на доклада на ООН се казва, че "огромното мнозинство от населението не трябва да се страхува от сериозни последици за здравето, причинени от радиацията от аварията в Чернобил".

В доклада се казва също, че по-голямата част от засегнатото население в региона е било изложено на радиационни нива, "сравними или няколко пъти по-високи от естествените фонови нива, а бъдещото облъчване продължава бавно да намалява с разпадането на радионуклидите", пише businessnovinite.bg.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Има един много полезен и лесен начин да поправим грешката, ако см...
Ако се чудите какво да си обещаете да правите или не през 2025 го...
Проф. Рачев посочи къде може да се усложни обстановката заради сн...
Този витамин е изключително важен за организма – ето, с кои храни...
В очакване на снега: Практични съвети за шофирането в зимни услов...
Идва ли лошото време?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).