Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Фактите, които не знаем за Чернобил
Автор: Екип Varna24.bg 11:27 / 26.04.2024Коментари (0)2109
©
Експлозията и пожарът в Чернобилската електроцентрала на 26 април 1986 г. - най-тежката ядрена авария в света - бяха причинени от човешка грешка.

Според доклад на ООН операторите на съоръжението в нарушение на правилата за безопасност са изключили важни системи за контрол на четвърти реактор на украинската централа и са допуснали той да достигне нестабилно състояние с ниска мощност. 

В 1,24 ч. сутринта пренапрежение на мощността води до серия от взривове, които откъсват тежкия стоманен и бетонен капак на реактора и изпращат облак от радиоактивен прах, който се разнася из Северна и Западна Европа и достига до източната част на САЩ, съобщава Reuters.

Ключови факти:

- Облакът от радиоактивен стронций, цезий и плутоний засегна основно Украйна и съседна Беларус, както и части от Русия и Европа.

- Оценките за броя на преките и косвените жертви на бедствието варират.

- Чернобилският форум, група от осем агенции на ООН и правителствата на Украйна, Беларус и Русия, оценяват броя на загиналите в резултат на експлозията на едва няколко хиляди души. Агенциите на ООН твърдят, че общо около 4000 души са загинали вследствие на радиационно облъчване.

- Според екологичната организация "Грийнпийс" евентуалният брой на смъртните случаи е много по-висок от официалните оценки, като броят на смъртните случаи от рак в световен мащаб достига 93 000.

- Чернобилският съюз на Украйна, неправителствена организация, оценява настоящия брой на загиналите в резултат на катастрофата на почти 734 000 души.

- Катастрофата е обект на прикриване от страна на потайните съветски власти, които не признават веднага за експлозията.

- Аварията накърни имиджа на съветския лидер-реформатор Михаил Горбачов, който по-рано започна своята политика на "гласност" за по-голяма откритост на съветското общество.

- През декември 2000 г. инженерите от Чернобил спряха последния работещ реактор - номер 3. 

- Шест месеца след експлозията е изграден импровизиран капак - "Саркофагът". Той покрива поразения реактор, за да предпази околната среда от радиация за поне 30 години. 

- В заключението на доклада на ООН се казва, че "огромното мнозинство от населението не трябва да се страхува от сериозни последици за здравето, причинени от радиацията от аварията в Чернобил".

В доклада се казва също, че по-голямата част от засегнатото население в региона е било изложено на радиационни нива, "сравними или няколко пъти по-високи от естествените фонови нива, а бъдещото облъчване продължава бавно да намалява с разпадането на радионуклидите", пише businessnovinite.bg.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: