Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Феноменът "мозъчна мъгла" – защо мислим по-бавно когато навън е студено
Автор: Екип Varna24.bg 13:04 / 19.01.2025Коментари (0)900
©
Зимата е сезон, който носи със себе си не само студ, но и значителни физиологични и психологични промени. Един от често срещаните феномени, свързани със зимния период, е "мозъчната мъгла“. Това състояние се характеризира с усещане за замъглено мислене, затруднена концентрация, липса на енергия и влошена памет. Въпреки че мозъчната мъгла не е клинично признато заболяване, тя засяга голяма част от населението, особено през студените и мрачни месеци.

Защо зимата оказва влияние върху честотата на възникване на мозъчна мъгла?

Мозъчната мъгла е резултат от комплексно взаимодействие между множество фактори, като промени в невротрансмитерите, хормоналната регулация, кръвния поток към мозъка и въздействието на околната среда. Един от ключовите играчи в този процес е серотонинът (невротрансмитер, който играе важна роля в регулацията на настроението, концентрацията и когнитивните функции). През зимата нивата на серотонин често намаляват поради ограничената слънчева светлина, което може да доведе до усещане за умора и намалена мотивация.

Друг важен хормон, свързан с появата на мозъчна мъгла, е мелатонинът. Мелатонинът синхронизира циркадните ритми (регулира цикъла на съня и будността) и нивата му се увеличават при намалена светлина. През зимата, когато дните са по-къси, повишената секреция на мелатонин може да доведе до сънливост и забавена когнитивна функция.

Едно от важните направления в изследването на мозъчната мъгла е връзката между възпалителните процеси и когнитивните затруднения през зимните месеци. Ниските температури и липсата на движение могат да доведат до повишени нива на възпалителни маркери като интерлевкин-6 (IL-6) и С-реактивен протеин (CRP). Възпалението може да засегне невронните връзки в мозъка, особено в области като хипокампуса, който играе ключова роля в паметта и ученето.

Освен това, студът и намалената физическа активност могат да доведат до понижени нива на мозъчен невротрофичен фактор (Brain Derived Neurotrophic Factor, BDNF), който е отговорен за неврогенезата и поддържането на здрави невронни връзки. Намаляването на BDNF може да се асоциира с когнитивен спад и депресивни състояния.

Ролята на хидратацията през зимата често се подценява. Студеното време може да намали усещането за жажда, но дори леката дехидратация е доказано, че влияе на когни, сънтивните способности. Адекватният прием на течности подпомага циркулацията на кръвта и доставката на кислород и хранителни вещества до мозъка, което е от съществено значение за поддържане на оптимална мозъчна функция.

Студеното време също може да окаже пряко влияние върху мозъчната активност. Изследвания показват, че при ниски температури кръвоносните съдове в крайниците се свиват, за да се запази топлината на тялото. Този процес, наречен вазоконстрикция, може да намали притока на кръв към мозъка, което е възможно да доведе до усещане за замаяност, умора и намалена способност за концентрация.

Освен това, при ниски температури метаболизмът на мозъка може да се забави. Глюкозата е основният източник на енергия за мозъка, но през зимата усвояването ѝ може да бъде по-малко ефективно, което допринася за усещането за мозъчна мъгла. Консумацията на по-тежка храна през зимата може да повлияе на когнитивната функция. Прекомерната консумация на захари и преработени храни може да предизвика бързи колебания в нивата на глюкозата, което също допринася за умората и трудностите в концентрацията.

Витамин D, който се синтезира в кожата под влияние на слънчевата светлина, играе съществена роля за неврологичното здраве. През зимата, когато експозицията на слънчева светлина е ограничена, нивата на витамин D значително намаляват. Този дефицит може да повлияе негативно на мозъчната функция, като допринесе за отслабена памет, забавена обработка на информацията и дори поява на депресивни симптоми.

Изследвания свързват ниските нива на витамин D с повишен риск от когнитивен спад и невродегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер. Въпреки че мозъчната мъгла е по-леко състояние, недостигът на витамин D може да е основен фактор за неговото проявление.

Зимата често е свързана със социална изолация, по-малко физическа активност и промени в хранителните навици, които също допринасят за усещането за мозъчна мъгла. Намалената физическа активност води до по-малко производство на ендорфини и допамин (хормони, които стимулират мозъчната активност и подобряват настроението).

Как да се справим с мозъчната мъгла през зимата?

Справянето с мозъчната мъгла изисква комплексен подход. Един от най-ефективните методи е увеличаването на експозицията на дневна светлина, дори ако това означава разходки в облачно време. Използването на светлинна терапия, която симулира естествена слънчева светлина, също може да помогне за регулиране на нивата на серотонин и мелатонин.

Редовната физическа активност, дори под формата на леки упражнения, стимулира циркулацията на кръвта и повишава производството на невротрансмитери, които подобряват когнитивната функция, съветват от Puls.bg. Също така е важно да се поддържа балансирана диета, богата на омега-3 мастни киселини, витамини и минерали, които подпомагат здравето на мозъка.

Допълнително, добавките с витамин D през зимата могат да компенсират липсата на слънчева светлина и да подобрят когнитивната функция. Адекватният сън е също ключов фактор за справяне със зимната мозъчна мъгла.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Катастрофи в София
Кабинетът "Желязков"
Избори в САЩ
Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: