С ентусиазъм подобен на този от старите кинопрегледи в последните приготовления се включват и много хора от града в очакване на 19 юни. Откриваното ще се случи на площада пред общината в Балчик и ще събере публиката с първите международни гости на In The Palace. Най-нетърпеливи по повод пристигането си в Балчик се оказаха Бари Хенсън и Яел Ейлат, едни от големите приятели на фестивала, посетили общо 4 негови издания.
Продуцентът Бари Хенсън - движеща сила в британската телевизионна и филмова индустрия вече 30 години разказа, че фестивалът в Балчик е едно от най-смислените събития в календара му. " Събирам толкова различни гледни точки към киното в срещите ми с младите професионалисти, че се питам дали всичко, което съм учил е имало смисъл. Тук наистина се случва създаването на филмов език, за който ще се говори след години.
Може би най-хубавото на преживяването в Балчик е и емоцията и отдаването на младите хора, които за няколко минути създават творби. А в днешното време на ефекти и екшън в киното е много трудно да наречеш една лента - творба."
В началото на 80-те филмът, който продуцира Бари Хенсън - "Дългият разпети петък" е провъзгласен за най-добрия британски филм за всички времена. Яел Ейлат пък е ръководител на департамент "Изкуство и нови медии" в Колежа по изкуства и технологии в Тел-Авив, Израел, а в последно време съсредоточава изследванията си върху теория на новите медии. Тя е откривател на важни имена във видео-арта и киното на границата на различните изкуства.
"Фестивалът в Балчик е като жив организъм, реагира спрямо околният свят и възприма само ценното. За мен това е мислене извън стереотипите, снимане извън правилата, това е свободата в киното, а и в изкуството въобще. Дано младите кинаджии се замислят върху това, колко малко свобода в изразяването имат хората днес. Може би затова и фестивалът е толкова значим, защото позволява това свободомислие. Да, съвсем честно, мога да кажа, че престоя ми в Балчик винаги надминава очакванията ми", споделя Ейлат.
Източник: Днес +
Още по темата (4): | |