Фондация "Джагадамба" учи чрез преживяване

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
13:31 / 13.12.2023
751
Фондация "Джагадамба“ е организация, която се занимава с личностното развитие при деца, тинейджъри, младежи и семейства. В академиите им се използват методите от неформалното образование, като главен е подходът за учене чрез преживяване. Работим с различни психологически теории и инструменти, като наблягаме на множествената интелигентност (Х. Гарднър), и най-вече се стремим да развиваме емоционалната, тъй като смятаме, че за да може да се реализира човек, има много човешки и житейски умения, които са ни необходими, отвъд твърдите умения. Това каза Максим Тихолов от Фондация "Джагадамба“ в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус".

Фондацията е създадена преди около 10 години с цел да запълни пропуски във формалното образование при формирането на личностното развитие на децата. Той посочи основните проблеми, пред които са изправени съвременните деца – невъзможността да комуникират ефективно, да намерят своето място в групата и ролята си в света, в който живеем, да намерят себе си като личности. "Даваме на децата най-различни казуси, мисии от реалния живот, с които те трябва да се справят в момента, мобилизирайки своите натрупани до момента познания, така, че да доведат задачата до даден резултат. Наблягаме на практически познания, които влизат в употреба непрестанно", обясни Максим Тихолов.

Нона Куманова от фондацията допълни, че от началото на следващата година "Джагадамба" стартира нови програми за подкрепа на децата, тийновете и младежите, като акцент ще бъде работа с родителите и семействата. Важни умения, върху които се базират програмите на "Джагадамба“ са насочени към подобряване на концентрацията и фокуса, формиране на добри взаимоотношения между родителите и децата, и развитие на ключовите социални умения.

"Друг проблем, към който насочваме вниманието си сега с тези програми за децата, е нежеланието им да учат. Днешните деца имат доста силно развита критична мисъл и когато не намират приложение на това, което учат в момента, те започват да изпитват голяма съпротива. Следващото нещо, което се опитваме да развием в тях като усещане, е признаването на авторитети", изброи Нона Куманова.

Тя отбеляза, че програмите на фондацията обикновено са много разнообразни, именно защото са съобразени с различните деца и с техните потребности. Разделението по възрастови групи – деца от 9 до 12, тийнейджъри от 13 до 15 и от 16 до 21 години са младежите. "Игровизацията е основен елемент от програмите. Играем множество групови игри, за да упражняваме различен набор от умения. Точно това позволява ученето да се случва през лично преживяване. Децата изпадат в много искрен екстаз, докато играят с нас тези игри, и наистина виждат приложението на тези умения, които ние им предаваме", сподели Куманова. По думите й пълноценното присъствие на родителите е изключително важно за личностното развитие на децата.

"Родителите имат нужда да знаят всички нови теории за работата и общуването с децата. От началото на 2024 г. предстои да пуснем нова платформа, в която ще правим семинари и обучения за родители и ще ги запознаваме с точно тези полезни теории и практики, с които ние работим успешно. В платформата "Джагадамба Трейнингс" ще има семинари за личностно развитие и за възрастни“, обяви още Нона Куманова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Влади Карамфилов: Красимир Горсов вероятно отново играе комар, то...
Най-дългият трамвай в света направи своя дебют
Лекар: Тази напитка има широк спектър от ползи, включително пониж...
"Обърнете се към любовта, а не към страха": Коледното писмо на Ке...
Махат водещите на "Преди обед"?
Как да се справим със силното влияние на магнитните бури?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).