Футуролог: Научаваме нови неща за дивите животни, благодарение на ИИ
Научаваме неща за дивите животни, които не бихме могли да разберем без помощта на изкуствен интелект. Това каза футурологът доц. Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.
Изследвайки поведението на дивия свят в защитена зона от 52 000 хектара във Великобритания, учени разполагат сензори, които анализират звук и наблюдават фауната. “Самите животни не забелязват това присъствие и не се страхуват, както когато има хора. Те са много по-естествени и се улавят много незабелязани неща", споделя Тодорова.
Изследователите успели да направят неизвестни за тях наблюдения, които до момента са били невъзможни. Открили са, например, че присъствието на 30 вида птици е пряко обвързано с присъствието на други видове животни. “Това, че едните се хранят с горски плодове, а пък другите се чувстват комфортно около тях, може да ни даде нова информация как всъщност е важно за самите животни различните видове да са в общност. Нищо, че те нямат пряко взаимодействие, не се хранят един с друг", разкрива футурологът.
Друго голямо откритие, до което учените са стигнали, e свързано с въздействието на климатичните промени върху дивата природа. “От този кратък експеримент, който е на няколко месеца се вижда, че те променят хранителните си навици, т.е. опитват се да се адаптират така, както ние се опитваме да се адаптираме към тези резки амплитуди, горещини, след това хладни фронтове. Променят хранителните си навици, за да трупат запаси, миграционните си маршрути също променят, т.е. опитват се да оцеляват. Не всички успяват…", каза Тодорова.
Бъдещето на науката е обещаващо, благодарение на ИИ. “Чрез изкуствения интелект ще се промени изследователския подход - няма да изхождаме от хипотези, а просто ще наблюдаваме феномените такива, каквито са", сподели футурологът.