Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Горещините ще се отразят негативно върху здравето на над 2 млрд. деца по света
Автор: Екип Varna24.bg 16:12 / 26.10.2022Коментари (0)1098
©
Горещите вълни са се превърнали в неизбежна опасност за здравето на милиони души, но нови данни на УНИЦЕФ показват, че до 2050 г. те ще засегнат почти всяко дете на Земята.

Поне половин милиард младежи вече са изложени на голям брой горещи вълни, което ги поставя в първите редици на изменението на климата, отбелязва агенцията на ООН.

Според оценките до средата на този век повече от два милиарда деца ще бъдат изложени на "по-чести, по-продължителни и по-тежки" горещини.

"Климатичната криза е криза на детските права - и тя вече се отразява опустошително на живота и бъдещето на децата", предупреди изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.

Тя добави, че тазгодишните горски пожари и горещи вълни, обхванали Индия, Европа и Северна Америка, са още един отрезвяващ пример за въздействието на изменението на климата върху децата

За кого са най-големите рискове?

В доклада се подчертава, че малките деца са изложени на по-големи рискове от възрастните, когато се сблъскат с екстремни горещини. Това е така, защото те са по-малко способни да регулират телесната си температура в сравнение с възрастните.

На колкото повече горещини са изложени децата, толкова по-голям е шансът за здравословни проблеми, включително хронични респираторни заболявания, астма и сърдечносъдови заболявания.

Приоритет е защитата на най-уязвимите

Защитата на децата от нарастващото въздействие на горещите вълни трябва да бъде приоритет за всички страни, заяви УНИЦЕФ в призив за "спешни и драматични мерки за намаляване на вредните емисии, за да се ограничи глобалното затопляне и да се защитят човешки животи".

Децата в северните региони ще се сблъскат с най-драматичното увеличение на силата на опасните горещини, докато до 2050 г. почти половината от всички деца в Африка и Азия ще бъдат трайно изложени на екстремно високи температури над 35 градуса, сочат данните на УНИЦЕФ.

Според активистката за климата Ванеса Накате това ще има опустошително въздействие върху децата.

"Колкото по-чести, по-продължителни и по-тежки са горещите вълни, на които са изложени децата, толкова по-голямо е въздействието върху здравето, безопасността, храненето, образованието, достъпа до вода и бъдещите средства за препитание."

По думите ѝ се действа твърде бавно по отношение смекчаването на последиците и предоставянето на достатъчна подкрепа за адаптиране.

"Рядко плаща виновният“

"Децата, които са най-малко отговорни за изменението на климата, понасят най-големите му разходи. Въпреки че Африка произвежда по-малко от 4% от световните емисиите на парникови газове, тя понася някои от най-бруталните последици от климатичната криза“, отбелязва Ванеса Накате.

УНИЦЕФ допълва, че почти всяка страна изпитва промени в горещите вълни.

"Това, което всяко правителство прави сега, ще определи оцеляването на тези, които са най-малко отговорни за кризата - нашите деца и младите хора", допълват от агенцията.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи в България
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (458) 14%
Не се справи (642) 19%
Пълна трагедия (1772) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: