Световноизвестният хореограф признава, че като художник не се изкушава от танца, че за него живописта е като творчески имунитет, като стъпка встрани от балета, на който е посветен целият му живот. Той избира за своите занимания с живопис пейзажа и в началото започва да рисува под влияние на импресионистите.
Вдъхновение черпи от най-различни места. Сред тях е селцето Рижевка на 100 км от Кострома, където често ходи да рисува, но за него има и много прекрасни места в Италия. Като акварелист Василиев има специално отношение към багрите на морето, небето и снега, които уравновесява с контрастиращи земни тонове.
За изложбата си във Варна Василиев носи над 50 работи акварел, създадени предимно в последните няколко години. В тях откриваме пътя, полетата, морето, планините - местата, по които артистът пътува в родината си и по света - Воронеж, Сочи, Башкирия, остров Мауи - Хаваи, Убатуба - Бразилия.
В изложбата все пак са включени и няколко ескиза към постановки - на балетите "Дом край пътя", "Макбет" и операта "Русалка".
Името на Владимир Василиев e свързано с България още от първото издание на Международния балетен конкурс във Варна, когато той печели Голямата награда на града. И досега Василиев е единственият носител на най-високото отличие в 50-годишната история конкурса.
Изложбата ще бъде открита в 17 ч. на 20 юли, неделя, и ще продължи до 30 юли.
На 26 юли в Драматичния театър/Операта Владимир Василиев ще проведе "Клас на майстора", който се очаква с огромен интерес от професионалната общност.