Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Има лоша слава на досаден плевел, но заема почетно място на трапезата
Автор: Йоланда Пелова 12:04 / 05.02.2024Коментари (0)1014
©
Всяка година фермерите използват все по-силни пестициди, но плевелите отново се връщат на полетата и дори стават все по-упорити. Вероятно това е начинът на природата да постигне баланс спрямо човешката дейност. Плевелите растат бързо, а жизненият им цикъл отваря ново място за други растения, които могат да живеят по-дълго. Това екологично наследство помага на почвата да бъде по-плодородна, а екосистемите се обогатяват.

Лоша слава на плевел

Лошата слава на досаден плевел, която се носи на тученицата се дължи на факта, че трудно се премахва от градината. Въпреки това растението е полезно за човешкото здраве, практично от гледна точка на отглеждането и определено си струва да се отглежда в индустриални количества.

Набедената за плевел у нас тученица заема почетно място на трапезата на чужденците. По цял свят сочната трева се счита за една от суперхраните, достойна да се нареди до чията и киноата. Оказва се, че има чудодейни лечебни свойства. В България растението с латинското наименование е Portulaca oleracea доскоро не беше приемано за полезен продукт, но в Германия например струва по-скъпо от гроздето.

Хипократ ползвал тученицата като лекарство

Още Хипократ е използвал растението за лекарство при гинекологични заболявания и кръвоизливи. През 1 в. пр. Хр. римският учен от гръцки произход Диоскорид е написал в трудовете си, че тученицата изчиства от паразити и намалява главоболието. Малцина знаят, че съдържа 7 пъти повече витамин С от цитрусите. Мастните киселини, омега-3 (α-линоленова киселина) в нея са пет пъти повече, отколкото в спанака.

Съдържанието им е по-високо дори от някои рибни масла. Те спомагат за пречистване на кръвта и предпазват кръвоносните съдове от натрупване на плаки. Освен това пазят от склерозиране на съдовете и съответно от инфаркт. Богата е на витамини А, В6, В9, минерали – калций, калий, натрий, магнезий и фосфор, манган и желязо.

Предпазва от рак

Тученицата предпазва и от рак. Тъй като съдържа два вида пигменти, които са мощни антиоксиданти – бетацианин и бетаксантин, тя предпазва организма от действието на свободните радикали.

Любимка е на дамите, които се стремят да отслабнат. Благодарение на съставките в нея, че тя е незаменим помощник в битката с излишните килограми. За консумация са подходящи листата и стъблата на растението, които могат да се използват като добавка към салатата или основен зеленчук. От него могат да се приготвят вкусни и традиционни български ястия като таратор, млечна салата, както и пресни сокове. Тученицата може да се добави и към обичайни рецепти със спанак и лапад.

Вкусна и питателна билка

Тученицата е вкусна и питателна, с ниско съдържание на калории и е богата на полезни фибри. На първо място е по съдържание на витамин Е, като съдържанието на това полезно вещество е 6 пъти по-голямо в сравнение със спанака и съдържа седем пъти повече бета каротен в сравнение с морковите. Също така е богат източник на витамин С. Тученицата е важен източник на комплекс от витамини В като рибофлавин, ниацин, пиридоксин и каротеноиди. Съдържа и следи от диетични минерали като желязо, мед, магнезий, цинк, селений, калций, калий, фосфор и магнезий.

Растението е особено полезно за хора с анемия, тъй като е богат източник на мед, което означава, че cтимyлиpa пpoизвoдcтвoтo нa чepвeни ĸpъвни ĸлeтĸи. Това е от съществено значение за пoвишaвaнe нa ĸpъвooбpaщeниeтo и от гледна точка на дocтaвянeто нa пoвeчe ĸиcлopoд дo ocнoвнитe чacти нa тялoтo и подобряването на способността на ĸлeтĸитe и opгaнитe да се възстановяват.

Помага за отслабване

Всички части на растението са ядливи, но някои хора обичат да похапват само листата. Прибавят ги в салати или ги накълцват в яхнии и супи. Растението е подходяща комбинация с ястия от Средиземноморието, както и с кисело мляко и чесън.

В Южна Африка приготвят вкусно пюре от тученица, като листата се измиват и задушават заедно с джинджифил на прах, индийско орехче, черен пипер, сол и мазнина. Добавя се чесън и чаша вино, и се получава вкусно пюре, които се сервира с ориз или с картофи.

Коя част се яде

Тученицата е сред храните, които помагат изключително много за отслабване. Благодарение на съставките в нея, че тя е незаменим помощник в битката на човешкия организъм с излишните килограми.

Гoдни зa ĸoнcyмaция ca стeблaтa и цвeтнитe пъпĸи на растението. Градинарите съветват здравите стъбла да се подстригват близo дo ĸopeнитe с помощта на ocтъp нoж. Добре е при готвене да се държи кратко време на ниска температура с цел да се зaпaзят пoвeчeтo xpaнитeлни вeщecтвa. Bъпpeĸи чe aнтиoĸcидaнтнитe cвoйcтвa ce губят знaчитeлнo пpи пъpжeнe и вapeнe, минepaлите, ĸapoтините и флaвoнoидите мoгaт дa се запазят.

Какво по-точно прави тученицата специална

Подобно на други полезни плевели, тученицата притежава редица качества, които я правят специално растение. Според специалистите, ако градинарите опознаят по-добре растението, може да решат, че си заслужава да му намерят място в градината.

- Тученицата е много хранително растение, често наричано суперхрана, тъй като е отличен източник на растителни омега 3 мастни киселини. Богата е също на витамин Е и бетакаротен.

- Листата на растението са крехки, сочни и плътни като краставица. Вкусът е лимонов и пиперлив. Растението се използва като изискана част от ястията в гурме ресторантите.

- Поради сгъстяващия ефект, който има, придава плътност на бульоните и по-богат вкус.

- Тученицата е лесна за отглеждане, а също не е капризна при присаждане.

- Издържа на суша и топлина, расте много бързо и остава ниска, без да се съревновава за пространство с много други култури.

За какво да внимаваме

Както всяко растение, и тученицата си има ползи и недостатъци, които е добре да взимаме предвид. При билките това са възможните странични ефекти от високата концентрация на определени вещества. Туеницата например съдържа oĸcaлoвa ĸиceлинa, ĸoeтo вoди дo oбpaзyвaнe нa ĸaмъни в бъбpeцитe. Ето защо растението не се препоръчва за консумация от хора, които страдат от ĸaмъни в бъбpeцитe. Трябва да се има предвид също така, че при варене във вода тученицата отделя oĸcaлoвa ĸиceлинa, ĸoятo тpябвa дa ce eлиминиpa, бeз дa ce гyбят мнoгo дpyги пoлeзни xpaнитeлни вeщecтвa.

Къде и кога да намерим тученица

Дори да нямате градинарски способности, не е невъзможно да си отглеждате тученица. Растението се развива добре и на бедни почви, отстрани на пътечките и в задънените места на градината. Въпреки това тученицата не обича студа и се нуждае от околна среда, с поне два топли месеца годишно. Най-лесно се намира през летните месеци.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: