Има начин да се предпазим от косопад
Въпреки че може да засегне жени и мъже от всички възрасти, косопадът се наблюдава при повече хора с напредването на годините. Причините могат да бъдат няколко, като варират от конкретни медицински състояния до странични ефекти от определени лекарства и дори хормони.
Понякога загубата на коса е генетично обусловена и не може да бъде предотвратена. И макар че с годините е възможно да се влоши, има начини да се предпазим от задълбочаване на косопада и дори да го преборим, като избягваме някои от най-често допусканите грешки в грижата за косата. Ето пет от тях.
Използваме продукти с вредни съставки
Колкото повече различни продукти навлизат на пазара, толкова по-труден може да се окаже изборът на най-подходящите за нас шампоан и балсам. А един от най-важните фактори, които трябва да вземем предвид, е списъкът със съставките в продуктите, тъй като не малка част от тях съдържат вредни химикали. И именно те могат да допринесат за загубата на коса.
Добре е да избягваме формалдехид, натриев лаурил сулфат, пропилей гликол, гликол дистеарат и натриев хлорид. Така популярният напоследък кератин също не е препоръчителен, тъй като комбиниран с топлинно третиране на косата, всъщност може да допринесе за накъсването ѝ. Освен това някои терапии с кератин съдържат формалдехид, който доказано уврежда косата.
Често носим косата в стегнати прически
Стегнатото връзване на косата в конска опашка, кок или плитка, особено когато е често, може да причини косопад. Придърпването създава напрежение върху корените, което уврежда кореновите фоликули. И колкото по-дълга и тежка е косата, толкова по-голямо е напрежението.
Редовното преспиване с ролки на главата също не е препоръчително. А в случай че се харесваме повече с прибрана коса, е добре да подберем свободни прически, които хем са удобни за носене, хем не стягат прекалено много косата.
Третираме косата прекалено често и грубо
Ежедневните навици, за които вероятно не се и замисляме, също могат да увредят косата ни до степен, в която да започне да пада засилено. Разресването например не бива да е твърде продължително, твърде енергично или с груби движения, тъй като може да навреди на скалпа и космените фоликули.
При оформянето с топлинни уреди също трябва да бъдем особено внимателни, защото може да доведе до накъсване на косъма. Когато използваме маша или преса е добре да нанесем предварително термозащитен спрей и да избягваме прекомерно високи температури.
Не се храним разнообразно и пълноценно
Подобно и на други области от здравословното ни състояние, това на косата също се влияе от храненето ни. За да расте здрава, е особено важно да си набавяме всички необходими хранителни вещества. Ключови са биотинът и витамините A, C, D и E. Протеинът също е съществен, както и омега-3 мастните киселини. А минералите, които подпомагат растежа на косата, включват цинк, желязо и магнезий, съобщава lifestyle.bg.
Преди да направим каквито и да било драстични промени в диетата си или да взимаме добавки, е необходимо да се консултираме първо с лекар. В най-общия случай обаче е препоръчително да увеличим консумацията на растителни продукти за сметка на преработените храни и пренасищането с животински продукти.
Пренебрегваме нивата на стрес
Хроничният стрес може да доведе до различни здравословни проблеми. И косопадът е един от тях. Ако случаят е такъв, трябва да обърнем внимание на овладяването на стреса по здравословен начин.
Спортуването и медитацията се отразяват особено благоприятно, но най-важното е да намерим онези активности, които работят най-ефективно за нас и начина ни на живот, пише Glam.