Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Интересно изследване за кафето показа защо пием толкова много на ден
Автор: Екип Varna24.bg 15:00 / 24.10.2024Коментари (0)1557
©
Вкусът ни към кафето предава ли се от родителите ни или това е заради нашата среда?

Отговор на този въпрос се опитват да дадат изследователи от Училището по медицина и дентална медицина "Шулих" и Калифорнийския университет в Сан Диего (UCSD), които са използвали генетични данни и собствени данни за консумация на кафе, за да съберат в проучване за асоцииране на генома (GWAS). Тези видове изследвания използват големи обеми генетични данни, за да помогнат на изследователите да идентифицират генетични варианти, гени и биология, свързани с конкретно заболяване или определени здравословни черти.

Изследователите сравняват генетичните характеристики на консумацията на кафе от база данни 23andMe в САЩ с още по-голям набор от записи в Обединеното кралство.

"Използвахме тези данни, за да идентифицираме части в генома, свързани с вероятността дали някой е склонен повече или по-малко да консумира кафе, а след това да идентифицираме гените и биологията, които биха могли да са в основата на приема на кафе“, казва Хейли Торп, водещ изследовател на проучването и постдокторантски изследовател в Western's Schulich Medicine & Dentistry.

Резултатите показват, че конкретните генни варианти, наследени от родителите, влияят върху вероятността колко кафе консумирате. Изследването е публикувано в Neuropsychopharmacology, предаде Zdrave.to.

Проучването на групата за асоцииране на генома се основава на 130 153 участници в САЩ, като е използвана и базата данни в 23andMe. Получените резултати са сравнени с подобна база данни на UK Biobank от Обединеното кралство, където в проучването са участвали 334 649 души.

Сравнението разкри последователни положителни генетични асоциации между кафето и вредните за здравето резултати, като затлъстяване и употреба на вещества и в двете популации. Но Троп коментира, че това не означава, че някой, който пие кафе, ще използва други вещества или ще развие затлъстяване, по-скоро че генетичното предразположение към приема на кафе е свързано по някакъв начин с тези черти.

Констатациите стават по-сложни, когато се разглеждат психиатричните състояния. "Погледнете например генетиката на тревожността или биполярното разстройство, и депресията: в набора от данни на 23andMe те са склонни да бъдат положително генетично свързани с генетиката на приема на кафе. Но след това в Биобанката на Обединеното кралство (UK Biobank) виждаме обратния модел, където те са отрицателно генетично свързани. Това не го очаквахме“, коментира Торп.

Изследователите отбелязват други различия между популациите. "Открихме положителни асоциации между генетиката на приема на кафе, измерена в 23andMe, с психиатрични разстройства, но тези асоциации са склонни да бъдат отрицателни, когато се изследват в UK Biobank“, казва Торп.

Според изследователите, тези различия може да се дължат на много причини, като например компромис между приема на чай и кафе, който се различава между хората в САЩ и Обединеното кралство.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: