© Varna24.bg | | Държава и община да си споделят финансовата грижа за операта и театъра, настояват в писмо актьори, музиканти и интелектуалци от Варна. То ще бъде изпратено до премиера Бойко Борисов. Основна причина за написването му обаче продължава да бъде механичното събиране на двата културни института и превръщането им в ТМПЦ. Според засегнатите това не е довело до подобряване качеството на работата им, дори напротив - отнема творческата им автономност. В писмото се казва, че в подобни условия те не могат да планират програмата си, да привличат собствена публика, да кандидатстват по европейски програми и други проблеми, които никой от Министерството на културата не пожела да дискутира с тях.
"Действително подобни модели съществуват в Централна Европа, но те са законово защитени и финансово обезпечени от държавата и общините и като цяло са резултат на други традиции. Общата политика на ЕС е запазване на националните идентичност, култура и писменост на отделните страни членки. Би било срамно да се обръщаме към Европейската комисия по културата да защитава българската култура, тъй като собственото ни министерство я води към гибел", се казва в писмото във връзка с Театрално-музикалния продуцентски център. Подпис под него са сложили около 1000 души. Сред тях има много актьори, скулптури, писатели, художници и т.н.Настояват
Да се намери сграда за операта
Министерство на културата и Община Варна да изготвят дългосрочна програма, която да реши проблема със залите за работа на операта, настояват в писмото си варненските интелектуалци. В него се набляга и на необходимостта незабавно да се отмени постановление № 152, родило ТМПЦ-то. Според тях сливането противоречи на Закона за закрила и развитие на културата. Освен това те изискват от МК да се ангажира с конкретен срок за изготвяне на национална стратегия, а докато това стане, да се преустановят законодателните инициативи в тази сфера. "В случай, че министърът на културата Вежди Рашидов не се ангажира с изпълнение на посочените искания, настояваме за неговата оставка, както и за тези на неговия екип", завършва писмото.
Първо стратегия, после реформа
Стратегията е това, което липсва на т.нар. театрална реформа. Тя трябва да предхожда всяка подобна стъпка за промяна в сферата на сценичните изкуства. "Действията на Министерството на културата, определени като реформа, са прибързани и недостатъчно професионално подплатени... Отсъствието на стратегия лишава страната ни от пълноценно използване на структурните фондове на ЕС, които да бъдат инвестирани адекватно в реформиране на културата и реално подпомагане ма художествено-творческите процеси", е записано в отвореното писмо до министър-председателя. Според създателите му "В конкретните условия не е изпълнена разпоредбата на Закона за закрила и развитие на културата. Чл. 2а на основополагащия нормативен акт гласи: "Министерският съвет по предложение на министъра на културата приема национална стратегия за развитието на културата за срок 10 години." Сред посочените проблеми е и съществуващата система за единно бюджетно разплащане (СЕБРА). Тя демотивирала института да увеличава собствените си приходи и да осигурява алтернативно финансиране на своята дейност.
Източник: в. "Народно дело" |