Използването на един инхалатор за астма има приблизително същото въздействие върху климата, както шофирането на автомобил

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:43 / 22.11.2023
1504
Инхалаторите причиняват почти половината от глобалните емисии на фармацевтичната компания GSK. Новият дизайн, който е на път да влезе във фаза 3 на изпитанията, ще намали емисиите на инхалатора с 90%.  Изменението на климата влошава състоянието на астмата, тъй като по-високите температури увеличават замърсяването с озон и горските пожари и удължават сезона на полените. Но по ирония на съдбата астмата също влошава изменението на климата: в инхалаторите се използват химикали, които са 3600 пъти по-силни от CO2 при задържането на топлина в атмосферата.

Британският фармацевтичен гигант GSK твърди, че 45% от общите му глобални емисии идват от употребата на инхалаторите му с марка Ventolin, пише Fast Company, цитирана от bTV. Използването на един от инхалаторите има приблизително същото въздействие върху климата, както шофирането на автомобил с бензинов двигател в продължение на 175 мили. В световен мащаб 35 милиона пациенти използват тези инхалатори. 

Преди две години компанията започна работа по версия на инхалатора с ниски въглеродни емисии. "Ангажирани сме да разработим безопасно и ефективно лекарство за пациентите, което е с много по-нисък потенциал за глобално затопляне и без допълнителни екологични проблеми, като PFAS", казва Маргарет Рампф, глобален търговски ръководител на утвърдени фармацевтични продукти в GSK.

Високият въглероден отпечатък се дължи на пропеланта - химикал, който помага за изтласкването на лекарството от инхалатора с дозирано действие в белите дробове. В момента в устройствата се използват химикали, наречени флуороалкани.

GSK вече произвежда версия на инхалатора на "сух прах", която има нисък въглероден отпечатък, тъй като не включва пропелант. Компанията иска да актуализира и своите инхалатори с дозирано действие, защото те могат да бъдат по-лесни за използване, когато някой преживява астматичен пристъп. 

Компанията разработи нова версия, която да намали вредните емисии. "Разработката на този инхалатор с ниски въглеродни емисии е сложна и включва клинични и неклинични програми, както и създаване на нови производствени мощности", казва Румпф. 

Ако всичко върви по план, устройството може да бъде представено на регулаторните органи за одобрение през 2025 година.

Очаква се въглеродният отпечатък на новия инхалатор да бъде с 90% по-малък от този на сегашната версия. Това е важна част от плановете на GSK за постигане на нулева нетна стойност, които включват 80% спад на емисиите по цялата верига на стойността до 2030 г. и 90% намаление до 2045 година. Това не е първият път, в който инхалаторите сменят пропелантите - преди това компаниите използваха фреони, но спряха, след като Монреалското споразумение прекрати използването на този химикал, тъй като той увреждаше озоновия слой.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Уникален портрет на Караваджо бе показан за първи път в музей в Р...
"Обичам те, братко": Зейн почете паметта на Лиъм Пейн с емоционал...
Маската пада! Разкриват кой е владетелят с тяло на бог от Херакле...
Ново проучване разкрива значителната икономическа тежест на свърз...
"Нова Македония": Твърденията за обща история на българи и македо...
Български пилот: Не, самолетът не "мързелува" на връщане, причина...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).