Известен наш писател губи окото си в битката при Дойран, изчеzва безследно, намират тялото му в масов гроб
Град Дойран е бил разположен на югозападния бряг на Дойранското езеро в Македония и е разрушен напълно през Първата световна война. Днес името Дойран носят две села в Северна Македония и едно село в Гърция.
Битката при Дойран
За българите Дойран е синоним на една от най-великите победи в историята на България. Боевете край езерото продължават 3 години (1915-1918 г.). През септември 1918 г. в тридневни тежки отбранителни сражения 9-та Плевенска дивизия под командването на ген. Владимир Вазов разгромява елитните британски и гръцки части, които превъзхождат нашата армия 7 пъти. На 16 септември ген. Вазов лично обхожда позицията за последни наставления преди епичната битка. След ожесточени боеве противниците са отблъснати.
20 години по-късно ген. Вазов е поканен в Лондон от противниците си от Дойран в чест на годишнина от боевете. През 1936 г. на гара “Виктория" българският генерал е посрещнат от кмета на града и е настанен в замъка на лорд Харболи, където е отсядал Наполеон.
На военния парад при появата на българската делегация фелдмаршал Милн се провиква “Свалете знамената! Минава генерал Вазов, победителят от Дойран". Името на ген. Владимир Вазов фигурира в Британската военна история, като един от малкото, успели да победят британски войски.
Кой български писател губи едното си око при Дойран?
Гео Милев
Кой е Гео Милев?
Георги Касабов Милев е роден през 1895 г. в Раднево в учителско семейство. Родителите му се местят в Стара Загора, където бащата отваря книжарница и основава издателство. Още от дете Георги проявява интерес към литературата и рисуването. Пише стихчета, издава ръкописни вестници, съставя сборници, които сам илюстрира. Подписва се с имената Гео Милев, Гео Касабов, Гео Милич. Учи в Лайпциг, където посещава лекции по философия и театрално изкуство. През 1914 г. заминава за Лондон, където се запознава с английската литература и изучава английски език. Връща се в Германия, където е обвинен като английски шпионин и арестуван в Хамбург. Освободен е поради липса на доказателство и се връща в България.
На бойното поле
През 1916 г. Гео Милев е призован да отслужи военната си повинност в ШОЗ в Княжево, откъдето е изпратен в 34-ти троянски полк, който е на позиция при Дойран. На 29 април 1917 г. неговият пост е открит от англичаните и е подложен на артилерийски огън. Старши подофицер Георги Милев е тежко ранен в главата и загубва дясното си око. Впоследствие му е поставен изкуствено око след серия операции в Германия.
Тези събития вдъхновяват писателя да напише “При Дойранското езеро": “Високо на запад, в як камък, са вдълбани нашите яки позиции. Голи скали, обрасли с лишеи, бурени и тръни, дето доскоро се гнездеха змии, гущери и невестулки. Неприятелските гранати свирят над главите ни. Удрят с трясък в скалите или прехвърлят назад, дето издигат фонтани от пръст около черните, отдавна срутени зидове на някакво нещастно селце. Нито камък върху камък…Страшни свирки, с които човек бързо свиква."
Безследно изчезване и смърт
През януари 1924 г. Гео Милев издава поемата “Септември" в списание “Пламък", заради която книжката е конфискувана. Гео Милев е даден под съд, а списанието е забранено. През 1925 г. Гео Милев е осъден на 1 година тъмничен затвор, глоба от 20 000 лв и лишаване от граждански и политически права за 2 години. Той обжалва делото пред Апелационния съд, но на 15 май е арестуван от полицията и изчезва безследно. Останките му са открити през 50-те години на миналия век в масов гроб край Илиянци, София. Разпознат е по стъкленото око. Белезите от насилие, както и показанията на ген. Иван Вълков пред съда през 1954 г. доказват, че Гео Милев е бил брутално удушен с тел.
Макар да умира само на 30 години, Гео Милев оставя трайна следа в историческата и литературна памет, пише actualno.com. Литературното му дело е продължено от дъщеря му - прочутата детска писателка Леда Милева.
“Септември ще бъде май.
Човешкия живот
ще бъде един безконечен възход
- нагоре! нагоре!
Земята ще бъде рай -
ще бъде!"
Гео Милев