Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Как да правим лесна проверка на сложните думи в българския език
Автор: Екип Varna24.bg 09:58 / 20.01.2025Коментари (0)335
©
Макар българският език да класиран на едно от челните места по сложност според изследване на Института за чуждестранна служба, разделил езиците в пет категории според трудността, която пораждат при изучаването им и според това колко часа обучение са необходими за овладяването им, можем да пишем грамотно, ако знаем как да правим правописна проверка.

Правопис на сложните думи – мисията възможна

Правописът на сложните думи често поражда съмнение в собствените познания и затруднения дори при хората, които са грамотни и владеят езика. Правилата за слято, полуслято и разделно писане на съществителните имена, прилагателните имена, числителните и наречията, както и изключенията от правилата, се различават едни от други и са с такъв обем, че лесно може да бъде забравено или да остане неразбрано, неосмислено дадено правило, което да доведе до допускане на правописна грешка. 

В някои случаи метод за проверка на правописа не съществува и ако не е овладяно правилото, то рискът от грешки при изписване на сложните думи е реален. Ще разгледаме въпроса как лесно се прави проверка на правописа на сложни думи, когато такава проверка е възможна. Именно проверката и разбирането на системата от правила ще позволят овладяване на езика, минимизиране на риска от допускане на груби грешки и ще направят правилния правопис на сложни думи възможна мисия.

Как лесно се прави проверка на правописа на сложни думи?

Познаването на правилата не гарантира безупречен правопис. Важно са също правилното им прилагане, както и овладяване на умението за правописна проверка. Ще разгледаме как лесно се прави проверка на правописа на сложни думи, ако те са сложни съществителни имена.

Ако се колебаете в правописа на сложно съществително име, първо проверете дали то съдържа съединителна гласна между двете съществителни в състава на сложната дума. Откривайки съединителна гласна е, о или и, може да пренебрегнете съмненията си и да изпишете думата слято.

Ако липсва съединителна гласна между двете съществителни имена, които съставят сложното съществително име, проверете какво е отношението между изграждащите ги основи, тоест между двете отделни съществителни имена, които формират сложното съществително име. Ако е неравноправно и ако може да членувате първата дума, то изписването на сложното име е разделно. Ето и един пример, който ще илюстрира казаното и ще ви помогне да осмислите начина за проверка и да го прилагате по-лесно. Как например ще изпишете отбор първенец? 

Повечето хора слагат тире между двете думи, без изобщо да имат обяснение защо го правят. Истината е друга – в случая можем да членуваме първата дума – ОтборЪТ първенец ще кацне на летището, а не Отборът първенецът ще кацне на летището или пък Отбор първенецът ще кацне на летището. Не звучат добре, нали? Ако може да членувате първата дума, то сложното съществително се пише разделно и място за колебания няма.

Какво обаче се случва и какво ще бъде правилното изписване на сложното съществително име, ако може да членувате втората дума в състава му? Ако отношението между изграждащите сложното съществително име основи е неравноправно и ако може да членувате втората дума, то изписването на сложното име е полуслято – с тире.

Нека видим и примера:

Заместник-министъра ще посети… Ако трябва да членуваме, то ще членуваме втората дума – Заместник-министърът ще посети, а не Заместникът-министър ще посети. Тази лесна проверка веднага ни насочва към правилното изписване на думата и поставянето на тире между двете съществителни в състава на сложното, щом можем да членуваме второто от тях.

Когато се колебаете как лесно се прави проверка на правописа на сложни думи, проверете и какво точно представлява първата дума от сложното съществително име. Буква? Цифра? Съкращение? Име на буква? Сложете тире. Проверката показва, че трябва да изпишете сложното име полуслято. Гама-лъчи, 10-етажен и α-стабилизатор са правилните изписвания на тези сложни думи.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Кабинетът "Желязков"
Избори в САЩ
България в еврозоната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: