Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Как да разберем докога е годна за консумация консервата от риба тон и как правилно да я съхраняваме?
Автор: Екип Varna24.bg 18:12 / 23.10.2024Коментари (0)1394
©
Яденето на храни с изтекъл срок на годност може да бъде опасно за здравето и изобщо не е препоръчително. И докато обикновено човек е най-внимателен спрямо пресните продукти, често приема консервираните храни за безопасни за консумиране дори и след срока, обозначен на опаковката.

Прясната риба например веднага бихме изхвърлили, ако се усъмним, че се е развалила, но с консервираната вероятно бихме били по-смели. А дали е безопасно да ядем риба от консерва с изтекъл срок на годност, отговяват диетолозите.

Рибата тон е сред най-предпочитаните риби, които можем да хапваме директно от консерва, и освен вкусна, е и доста дълготрайна, съхранявана по този начин. На опаковката ѝ обикновено е обозначено или "най-добър до", или "използвай до", последвано от конкретна дата.

Тези числа обаче не означават, че това е крайният срок, след който продуктът вече не е годен за консумация, а срокът, до който той се очаква да запази най-доброто си качество. Вероятно бихме останали изненадани да разберем, че всъщност можем да съхраняваме консервирана риба тон до пет години, стига да е на хладно и тъмно място.

Въпреки че дори и след посочената на опаковката дата можем да консумираме риба тон, хранителните и вкусовите ѝ качества, както и текстурата, може да са се влошили. Фактори като температура, влага, а също и целостта на консервата, могат да повлияят на дълготрайността. Ето защо е винаги добра идея да проверяваме и опаковката за признаци, че продуктът може да е развален, преди да го изядем.

Ако се усъмним, че консервираната риба тон вече не е годна за консумация, е най-сигурно да я изхвърлим, защото едва ли бихме искали да си навредим. Потенциалните рискове са няколко и включват хранително натравяне заради развили се бактерии, както и натрупването на живак в тялото ни.

Въпреки че консервираната риба тон съдържа относително малко количество живак в сравнение с по-големите риби, той може да се натрупа с течение на времето и потенциално да доведе до здравословни проблеми като когнитивно увреждане, увреждане на бъбреците и забавяне на развитието при децата.

Можем да установим дали една консерва риба тон е безопасна за ядене по няколко отличителни признака. Най-напред ако опаковката има вдлъбнатини, издутини или ръжда, е по-добре да я изхвърлим. Същото важи и в случай че след отваряне усетим неприятни мирис и вкус, особено на кисело, както и ако забележим необичайна, лигава, консистенция, плесен или промяна в цвета.

За да гарантираме, че след закупуването на консервираната риба тон я съхраняваме по-възможно най-добрия начин, трябва да я поставим на хладно и сухо място, далеч от пряка слънчева светлина и високи температури. Вече отворена пък, е най-добре да се прехвърлим в херметически затворен контейнер в хладилника и да я консумираме в рамките на три до четири дни, пише Eating Well, цитиран от lifestyle.bg.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи във Варна
Зима 2024/2025 г.
Процедурата за избор на нов главен прокурор
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: