Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Как смартфонът и телевизията влияят на децата?
© Nashville Parent
Повечето деца са боравят умело с устройства като телевизори, смартфони, таблети и игрови конзоли много преди дори да могат да карат колело.

Технологията е част от живота. А родителите биха могли да превърнат технологиите в здравословна част от детството, като ги учат да използват интелигентни медии, така децата в предучилищна възраст могат да получат помощ при изучаването на азбуката, учениците в предучилищна възраст могат да играят образователни приложения и игри, а тийнейджърите могат да правят проучвания онлайн.

В повечето случаи обаче използването на медии води до доста негативни последици при деца и подрастващи, предаде KidsHealth. Ще разгледаме малка част от тях:

Връзка със затлъстяването

Децата, които прекарват твърде много време в медиите, са по-склонни да бъдат с наднормено тегло . Здравните експерти отдавна свързват прекаленото време пред екрана с наднорменото тегло. Когато се взират в екраните, децата са неактивни и са склонни да похапват. Те също така виждат много реклами, които ги насърчават да ядат нездравословни храни като картофен чипс и да пият безалкохолни напитки, които често стават любими закуски.

Проучванията показват, че намаляването на количеството гледана от децата телевизия води до по-малко наддаване на тегло и по-нисък индекс на телесна маса (ИТМ) . Замяната на времето за видеоигри с време за игри на открито е друг добър начин да помогнете на децата да поддържат здравословно тегло.

Гледане на рискови поведения

Героите по телевизията и във видеоигрите често показват рисково поведение - като пиене на алкохол , употреба на наркотици и  пушене на цигари  - като готино, забавно и вълнуващо. Когато тези неща изглеждат приемливи, децата и тийнейджърите може да се изкушат да ги опитат. Това може да доведе до проблеми със злоупотребата с вещества. Повечето видеоигри са свързани и с много насилие като стрелби и убийства. Медиите също могат да изложат децата на високорискови сексуални практики, а проучванията показват, че тийнейджърите, които гледат много сексуално съдържание, са по-склонни да започнат сексуална активност в ранна възраст.

Виждане на насилие

Средното американско дете ще види 200 000 акта на насилие по телевизията до 18-годишна възраст. Много от тях са извършени от "добрите момчета“, на които децата са научени да се възхищават. Всъщност често героят побеждава, като се бие с или убива "лошите." Това може да обърка децата, докато се опитват да разберат разликата между правилно и грешно.

Децата, които гледат насилие на екрана, са по-склонни да проявят агресивно поведение и да се страхуват, че светът е страшен и че нещо лошо ще им се случи.

Малките деца лесно се плашат от изображения с насилие. Тъй като те все още не разбират кое е истинско и кое е измислено, просто да им кажете, че насилието не е реално, няма да помогне. Проблеми с поведението, кошмари и проблеми със съня могат да възникнат, след като децата гледат насилие на екрана.

По-големите деца също могат да бъдат изплашени от изображения с насилие. Разговорът с деца на тази възраст ще им помогне, така че е важно да ги утешите и да им обясните какво виждат, за да облекчите страховете. Но още по-добре е да не позволявате на децата си да гледат такива неща или да играят игри, които могат да ги изплашат.

Проблеми със съня, психичното здраве и други

Децата, които използват медии в спалните си, често не спят достатъчно през нощта. Използването на медии също може да изложи децата на кибертормоз , който е свързан с депресия и самоубийство.

Използването на медии може да отвлече вниманието на децата от важните задачи, да попречи на времето за домашна работа и да навреди на представянето в училище. Това може да ограничи качественото семейно време и да накара децата да се чувстват самотни или изолирани.

Твърде много реклами

Малките деца не разбират, че рекламите са за продажба на продукт и понякога не могат да направят разлика между шоуто и рекламата. Дори по-големите деца може да се нуждаят от напомняне за целта на рекламата. Видеоигрите са особено пълни с изскачащи реклами с натиск за покупка.

Обяснете, че рекламите са предназначени да накарат хората да искат неща, от които вероятно нямат нужда. Учете децата да бъдат умни потребители. Задавайте им въпроси като: "Какво ви харесва в това?" или "Мислите ли, че наистина продуктът е толкова добър, колкото изглежда в тази реклама?"

Родителите могат и трябва да следят използването на медии от децата си:

Поставете ограничения , за да гарантирате, че децата няма да прекарват твърде много време пред екрана. Наблюдавайте как и какво виждат децата на екраните си и насърчавайте положителното, смислено и образователно използване на медиите.

Тези онлайн ресурси също могат да помогнат:

инструментът за семеен медиен план на AAP позволява на родителите да създадат медиен план за своето семейство

Common Sense Media разполага с информация относно възрастта и уместността на съдържанието на видеоигрите и другите медии








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Поскъпване на хранителните продукти
Интегриран градски транспорт на Варна
Дрогиран младеж от Шумен с варненски автомобил уби млада жена в жесток
Масови протести срещу цените на горивата
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: