Кирил Маричков описа живота си в книга
Автобиографичната книга на основателя на "Щурците“ - Кирил Маричков, излиза по случай 55 години от създаването на групата. Премиерата е през май. Преди това Кирил Маричков ще участва в концерта "Фондацията празнува 10 години около света“ - на 26 април в зала 1 на НДК. В събитието ще участват още Дони, Иван Лечев, Славчо Николов, Венко Поромански и специалните гости Любо Киров, Момчил, Константин Цеков, Валди Тотев и Наско от "Б.Т.Р.“.
"На прага на времето“ е с обем 576 страници е под редакцията на Веселина Паскова. Включва над 100 снимки от личния архив на Маричков, някои от които се публикуват за първи път, както и снимки на всички албуми на "Щурците“. Оформлението и корицата са на дизайнера Тодор Манолов.
Книгата представя подробно житейския и творчески път на Маричков - от детството му до на най-силния период в историята на "Щурците“ - 80-те години на ХХ век. Съдържанието е разпределено в седем части, поместени са спомени на бащата на музиканта, на членове от групата и други негови приятели музиканти.
Пътят на книгата
"Изданието е подготвяно повече от три години, а за да узрее идеята за написването й отнема още толкова. Нито Кирил Маричков, нито Веселина Паскова си спомнят откога се познават, но за хора, които обичат рок музиката и имат общи приятели музиканти, е обичайно да се срещат често. Маричков е словоохотлив и с удоволствие разказва всякакви случки, свързани или с историята, която много обича, или с книгите, или с приятели, или с богатия му жизнен и професионален опит. Никога не му е хрумвало, че може да ги опише в книга.
И от дума на дума, от история на история идва предложението на Веселина Паскова, че за самия него, за почитателите му, и всеки който познава или не познава времето на появата на българския рок, спомените в тази книга ще са един много добър подарък“, разказват издателите.
"Музикантът се колебае - през годините е давал безбройни интервюта, в медиите многократно се пише и говори за него и "Щурците“, дали има неизказани неща? Той е изключително прецизен във всичко, с което се захване, и осъзнава, че реализирането на такъв проект е сериозно и отговорно начинание. Приема предложението на Веселина Паскова и работата започва. Както в началото на музикалната му кариера, така и в писателското поприще, нищо не става бързо и лесно. За известно време пандемията променя и обърква живота на всички.
Войната в Украйна пък дълбоко разтърсва Маричков и съзнанието му изцяло е обсебено от нея и превратностите в света, затруднява се да насочи енергията си в подреждане на спомени. Нееднократно подчертава, че в този момент отново Веселина Паскова му помага много в подготвянето на книгата. Непримиримият му дух и устрем да довършва всичко започнато се оказват решаващи за преодоляването на появилите се пречки“, разказват издателите.
Баща и син
В мемоарите на баща си Кирил Маричков намира увлекателно написани истории и много му се иска да сподели някои от тях в книгата си. Открива и свои бележници, в които стриктно е записвал датите на всеки концерт и с няколко думи най-важното за него - как са свирили музикантите, имало ли е проблем със звука, как е реагирала публиката. Покрай тази "статистика“, съвсем естествено изскачат и историите, започват да се редят една след друга, докато се подредят в "На прага на времето“.
"На прага на времето“, освен че е разказ за израстването на големия музикант като личност и артист, е една пъстра картина на епоха, когато, за да правиш това, което обичаш, се изисква характер и изобретателност. Но не само това. Книгата е история за преклонението и отдадеността към музиката, уважението и обичта към публиката. Неслучайно, на всеки юбилей от създаването на "Щурците“ Кирил Маричков, членове на групата и техни приятели се събират, за да празнуват тази обич и уважение. Защото, когато си искрен и истински творец, публиката отговаря сърцато. Освен на концертите, тази взаимност и благодарност е изразена и в хилядите писма, които Кирил Маричков получава през годините", коментират издателите, цитирани от БТА.