Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Китайски манджи и макарони изместват насъщния
Автор: Екип Varna24.bg 11:28 / 06.01.2012Коментари (8)809
© Impact Press Group
Все по-често българите наблягат на китайската храна, в ежедневието ни масово навлиза и италианската кухня с многообразието от макаронени изделия, което ни отдалечава от традиционния начин на хранене в нашата страна. Това е една от причините потреблението на хляб в България да намалява сериозно. Само преди две години сме изяждали по 330 г хляб дневно, а сега консумацията достига максимум 200 г., съобщи за "Монитор" председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Марияна Кукушева. Младият и образован българин яде дори по-малко от 200 г дневно, а пенсионерите остават основни потребители на хляб.

Според нея негативна роля за намаленото потребление на насъщния е изиграло и разпространеното от диетолози мнение, че от хляба се дебелее. Българският хляб е най-евтиният здравословен хранителен продукт в ЕС категорична е Кукушева. Изминалата година според нея може да се определи като "Година на стандартите в храните", а в последните 40 дни на 2011-а дори е имало корекция в политиката на търговските вериги и те са започнали да поръчват достатъчно хляб, произведен по стандарт "България". В същото време обаче малките търговски обекти, в които е съсредоточена около 45 на сто от търговията с храни, все още избягват насъщният по стандарт.

Продължава обаче да съществува вносът на замразени хлебни закуски и хляб от другите страни в Евросъюза и това определено "изяжда" от бизнеса на нашите производители. Този внос нито е ограничен, нито е намален, защото няма и такава правна възможност. Решението е в ръцете на самите потребители, които не бива да разчитат на храни, които са произведени твърде далеч от България и вероятно съдържат достатъчно количество консерванти, смята шефът на федерацията. Освен това тези продукти не са изследвани в българските лаборатории на агенцията по безопасност на храните, защото България не е поставила законодателно изискване всички храни и напитки, които влизат у нас от единния европейски пазар, да бъдат анализирани в страната. Според г-жа Кукушева контролът на българското производство е 100% гарантиран всяка минута и от производителя, и от агенцията. Страната ни обаче е пропуснала да постави подобно изискване пред чуждите храни, но според федерацията това може да се направи и сега. Затова нейните експерти, заедно с представители на всички браншови организации от хранителната индустрия подготвят в момента предложение за промени в Закона за храните.

Още няколко очаквания към Закона за храните имат хлебопроизводителите. Едното от тях е понятието брак да не касае хляба, а това да става само в извънредни случаи, ако продуктът е с разкъсана опаковка или при транспортиране е смачкан и има неугледен вид. По този начин може да се свие сивият пазар в бранша, който в момента все още е в рамките на 40 на сто. В момента хляб, престоял 24 часа в магазинната мрежа, се подменя, но не се изхвърля и се пуска отново от сивия сектор, каза още Кукушева. Такива самуни се продавали на черно и дори направо от превозните средства в районите с по-бедно население.

Промяната в Закона за защита на конкуренцията също се чака с нетърпение от бранша на хлебопроизводителите. Те настояват да има изменение в частта за взаимоотношенията между търговци и доставчици.

Източник: в. "Монитор"









Зареждане! Моля, изчакайте ...
+3
 
 
Моите наблюдения са че хляба, който се продава е масово тип 'тоталитарен', еднообразен и не особено вкусен. Хората го купуват защото е евтин и нямат избор. Домашната хлебопекарни е добра алтернатива и знаеш какво има в хлява който ядеш (брашно и вода предимно). Италия и Франция имат хлябове, който са много вкусни, някой от тях се консумират студени и издържат (не си променят вкуса) по няколко дни. Едно време на село имаше селски хляб, който беше много вкусен (докато е мек, а после на прасетата).
+3
 
 
Иска ви се да се върне времето когато в магазина се продаваше единствено хляб, боза и кисело мляко, ама няма :Р
+1
 
 
Кой колко хляб яде и какъв живот води лесно се вижда и ако перефразираме не безизвестната сентенция то в българския вариант тя би звучала така : По килограмите ще ги познаете . ;)
+3
 
 
Това за китайската храна важи ли за Пловдив? На мене нещо не ми се връзва.
+6
 
 
Просто хората си купиха хлебопекарни, и ние сме с такава от година, става много вкусен хляб.Даже сега ядем повече хляб от преди, щото като го извадиш още мек и топъл и половината свършва.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Специализирани полицейски операции в страната
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
50-ото Народно събрание
Лято 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (457) 14%
Добре, но можеше и по-добре (440) 14%
Не се справи (620) 19%
Пълна трагедия (1720) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: