Княгиня Калина и Симеон-Хасан гониха "злите сили"
Миналата година Н.Ц.В. Княгиня Калина присъства на фестивала "Сурва“, най-големият фолклорен фестивал, който увековечава кукерската традиция и чийто произход датира още от тракийската цивилизация. Тази година Княгинята и синът ѝ, бяха поканени в Елов дол от техен приятел, занимаващ се с народни събори в региона. Елов дол е село с 3200 жители, разположено недалеч от границата със Сърбия, в Западна България, област Перник.
Княгинята се включи в подготовката за празненствата, показвайки истински интерес към изучаването на кукерската традиция. Нейният съпруг, авантюристът Китин Муньос, е доброволен посланик на ЮНЕСКО. Самият фестивал е включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално наследство от 2015 г. насам.
По традиция празникът започва с дегустация на хляб и ракия. След това кукерите се преобличат в ефектните си костюми, напускат домовете си и на групи се отправят към символичното място за срещи в селото. Обичаят се предава от уста на уста от векове, от поколение на поколение и нищо не се записва.
Участниците гонят силите на злото в неповторима атмосфера, едновременно радостна и носталгична. Княгиня Калина и Княз Симеон-Хасан бяха облечени в български народни носии. Те се включиха в шествието, което завърши със запалването на голям огън в центъра на селото.
"В този ден навън беше изключително студено, но духът на фестивала и непрекъснатите танци стопляха човешкото тяло и душа… А когато огънят угасне и кукерите се върнат у дома, те си лягат в една пречистена среда.“, обясни домакинът на празника.
Дъщерята на последния български цар беше посрещната и от кмета на Елов дол с подаръци и с традиционните за България питка и сол. Според традицията хлябът е свещена храна, символ на връзката със земята. Солта пък символизира чистотата на света, свързва се с мъдростта и защитата срещу злите сили.