Колко пъти е променян българският химн?
Химнът не е просто творба, възпяваща най-висшето за дадена нация, което я отличава на световната карта. Често пъти химнът на доста народи е подлежал на промяна. В зависимост от промяната можем да надникнем в характерните цветовете и белези на дадено време. Така например нашият национален химн "Мила Родино" също е бил променян неколкократно, а последната промяна е от 1990 година, видяхме от Plovdiv24.bg. Обяснимо, след падането на социализма.
За основа на "Мила Родино" се взима текста и музиката от "Горда Стара планина", написана от Цветан Радославов през 1885 г. Първоначалната версия е по-дълга и се състои от два куплета и припев. Припевът остава непроменен и в сегашната версия. Ето и първоначална версия от автора:
Горда Стара планина,
до ней север се синей.
Слънце Витош позлатява,
към Цариград се белей.
Припев: Мила Родино...
Хайде братя българи,
към Балкана да вървим.
Там се готви бой юнашки,
за свобода, правдини.
Песента за пръв път става химн през 1964, на Народна Република България, като се добавят 2 нови куплета и се премахва последният, вероятно защото първата версия е композирана по време на Сръбско-българската война и не е особено актуална. А това са промените от соц-а:
Паднаха борци безчет,
за народа наш любим.
Майко, дай ни мъжка сила,
пътя им да продължим!
(Припев...)
Дружно братя българи,
с нас Москва е в мир и бой!
Партия велика води,
нашият победен строй.
(Припев...)
Трябва да признаем, че текстът и в трите варианта е въздействащ. Но най-важното е, че въпреки всички промени - социални, морални, политически..,успява да се съхрани най-важното в него: Мила Родино, ти си земен рай!...
Непреходни думи. Химнът сякаш е огледало на действителността в държавата ни. Една малка метафора. Политиците - идват и си отиват, но не и любовта към нашата родина, нашия земен рай. Или поне така ни се прииска...