Копринените молци и копринените буби могат да се консумират според указанията?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:16 / 15.07.2024
1551
Сингапур направи крачка и одобри 16 вида насекоми като безопасни за консумация от човека. Сингапурската агенция по храните (SFA) включва щурци, личинки, ларви на молци и един вид медоносна пчела. Агенцията казва, че е взела това решение просто защото индустрията за насекоми е "зараждаща се и насекомите са нов хранителен продукт".

Решението на Сингапур идва, когато Организацията на Обединените нации по прехрана и земеделие (FAO) продължава да насърчава консумацията на насекоми като екологичен начин да получим протеини в диетата си - както за хората, така и за добитъка им.

Кои са видовете, предназначени за консумация от човека

Сингапур е одобрилa 16 вида насекоми в различни фази на растеж. Във възрастен стадий са четири вида щурци, два вида скакалци и медоносна пчела. В стадий на ларва има три вида брашнени червеи, бяла личинка и личинка на гигантски бръмбар носорог, както и два вида молци. Копринените молци и копринените буби (различни стадии на един и същи вид) могат да се консумират според указанията.

"Наистина е удивително да видим, че сега имат толкова голям списък от видове, които са одобрени за консумация от човека", казва пред Guardian Скай Блекбърн, австралийски ентомолог и хранителен учен, който се застъпва за консумацията на насекоми и продава продукти на основата на насекоми. "Това наистина показва, че Сингапур е малко по-отворен, отколкото си мислехме, че ще бъде към ядливите насекоми".

Суши с добавки от копринени буби, някой да иска

Верига ресторанти в Сингапур, наречена House of Seafood, вече се подготвя да сервира 30 ястия от насекоми, съобщава Straits Times, включително суши, гарнирано с копринени буби и щурци, солен яйчен рак със суперчервеи и Minty Meatball Mayhem: кюфтета, покрити с червеи.

Сред продуктите от насекоми, които сингапурските власти казват, че могат да бъдат внасяни, са: Mасло от насекоми, сурови тестени изделия с насекоми като добавена съставка, шоколад и други сладкарски изделия, съдържащи не повече от 20% насекоми, осолени, саламурани, пушени и сушени пчелни ларви, маринован бръмбар личинка и какавида на копринена буба, предава lifestyle.bg.

Блекбърн казва, че едно от нещата, които са обнадеждаващи за списъка на Сингапур, е, че той включва видове, които все още не се отглеждат за консумация с търговска цел, включително европейската медоносна пчела и гигантския бръмбар носорог.

Къде другате хората ядат насекоми

2205 вида насекоми се ядат в 128 страни по света, според проучване, публикувано тази година в списание Scientific Reports. Повечето от тези видове са в азиатските страни, следвани от Мексико и африканските страни.

В Тайланд, Индия, Демократична република Конго и Китай се консумират стотици видове насекоми, като Бразилия, Япония и Камерун ядат по 100 или повече вида.

Сингапурските готвачи ще могат да внасят много креативни рецепти за насекоми от цял ​​свят, където те се сервират дълбоко пържени, на пръчици, в нудели, в маргарити, в аранчини, в консерва или по друг начин. Продуктите от насекоми се продават по целия свят в ресторанти, пазари, супермаркети и от вендинг машини.

ЕС е в процес на одобряване на повече насекоми като това, което нарича "нов източник на храна", но към днешна дата е одобрил само четири. Австралия е одобрила само три вида - щурец и два вида брашнен червей досега, като "ненови, нетрадиционни" хранителни източници.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Малко преди 100-годишния си юбилей: Почина гръцкият композитор Ми...
Тази зима ще бъде по-студена за Европа
Появиха се кадри от "Сиромах" на Емануела
Джъстин Бийбър с шокираща изповед за наркотиците
Срещали ли са се децата на принц Хари и принц Уилям?
Анелия най-после проговори за катастрофата


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).