Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Котките имат ли приятели?
Автор: Екип Varna24.bg 15:10 / 26.07.2024Коментари (0)1223
©
Чували ли сте мита, че котките са самотни и независими същества? Докато котките всъщност са самотни ловци, те естествено живеят на групи и се нуждаят от социално взаимодействие. В рамките на тези групи котката може да бъде по-дружелюбна и да прекарва повече време с определени предпочитани индивиди: по същество котките могат да имат приятели!

Можем да добием по-добра представа за социалното поведение на нашата домашна котка, като разгледаме колониите на диви котки. Една колония може да се състои от 2 или 50 индивида в зависимост от наличността на храна в района. Групите се състоят предимно от свързани женски и тяхното потомство и са слабо свързани със зрели мъжки котки.

Женските работят заедно, за да се грижат, кърмят и пазят взаимно малките, за да гарантират тяхното оцеляване. Външни хора не са добре дошли, особено когато наоколо има котенца. Непознатите котки могат да бъдат нападнати веднага. Нови котки може да се присъединят към групата, но това е дълъг, постепенен процес. В рамките на групата някои котки активно се избягват една друга, докато други избират да прекарват повече време заедно.

Тези тенденции в естествените колонии могат да информират как формираме котешки социални групи в нашите домове. Гальовните животни могат да се разбират, стига да не се налага да се конкурират за ресурси. Домашната им територия се нуждае от множество тоалетни, места за почивка и зони за хранене. Те също така не искат да общуват с котки извън тяхната социална група. Представянето на нова котка изисква много кратки взаимодействия и може да отнеме няколко седмици или повече, за да се интегрира новата котка в дома.

Как можем да разберем дали котките са приятели?

Точно както хората не стават приятели с всеки срещнат човек, при котките се случва същото. Можем да търсим приятелски език на тялото, за да определим дали двойка котки имат положителна връзка. Котките ще държат опашката си вертикално, когато се приближават до друга котка, за да започнат приятелско взаимодействие. Те ще се грижат взаимно и ще търкат бузите, тялото и опашката си. Смята се, че това взаимно триене е важно за създаването на групов аромат, така че те да могат да бъдат разпознати като членове на колонията. Приятелски настроените котки също прекарват време в почивка една до друга и ще играят една с друга. Ако видите тези знаци с вашите котки, вероятно те се смятат за приятели.

Когато тези поведения отсъстват при вашите котки, може да има фини признаци на напрежение между тях. Просто едната котка се взира в другата може да е признак на враждебност. Тази котка може да седи неподвижно, блокирайки другата котка от достъп до тоалетна или преминаване през коридор. Една котка може да напусне стаята, когато другата влезе, като активно избягва другата. Тези лесно пропуснати признаци на конфликт трябва да бъдат разгледани, за да се гарантира, че няма да ескалира до физически битки, пишат от DogsandCats.bg.

Не сте сигурни дали котките ви играят или се бият? Играта обикновено включва следното: котки се редуват кой започва "атаката"; ноктите остават прибрани; вдигната опашка и отпусната поза на тялото; и минимални или никакви вокализации. Битката ще изглежда така: една котка последователно в офанзива; набелязаната котка ще ръмжи, ще удари или ще се опита да се измъкне от другата; силно съскане или виене; уши, притиснати назад; и извадени нокти.

Трябва ли да намеря приятел за котката си?

Не е възможно да се предвиди дали една котка ще се разбира с друга. Някои гальовни животни всъщност предпочитат да бъдат живеят само с човешките си приятели. Ако обмисляте да добавите друга котка към дома си, не забравяйте, че вашата котка не може да избира своите съквартиранти. Имайте предвид, че процесът на въвеждане може да е бавен и може да бъде стресиращ както за вас, така и за котките.

За щастие има някои улики, които могат да ни помогнат да определим дали настоящата ни котка би искала приятел. Техният опит като коте е важен за развиването на подходящи социални умения. Ако вашата котка е била отгледана сама, тя вероятно ще покаже признаци на страх или агресия към други котки, защото не е била правилно социализирана в ранна възраст. Когато не знаете как е отгледана котката ви, може да получите информация от приюта или предишния им дом за това дали са се разбирали с други котки.

Изборът коя котка да доведете у дома е също толкова важен. Обикновено ще искате да изберете котка с подобно ниво на енергия и характер. Вашата 15-годишна красавица с артрит не иска буйно коте да подскача из къщата. Вместо това тя може да предпочете спокоен възрастен приятел.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Пожари 2024
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори октомври 2024 г.
51-ото Народно събрание
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: