Кратко ръководство за проява на добри маниери при употребата на смартфона!

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:59 / 12.04.2024
1535
Светът се е променил, а с него и ежедневните ни навици.Твърде често използваме смартфона си, когато сме сами.Окажем ли се в обществено пространство, може да е трудно да се освободим от навика веднага да четем известията си, или да се наслаждаваме на завладялото ни съдържание.

Използването на телефона в определени социални среди може да бъде истинско предизвикателство за нас, например когато сме с близките си, независимо от модела на телефона, който притежаваме,без значение дали става въпрос за iPhone 14 или iPhone 15.

Независимо че няма официално ръководство за поведението ни, днес ще те запознаем с някои "неписани правила", за да ти помогнем да избегнеш неудобни ситуации, когато си с други хора!

Правила за добро поведение по време на събития.

Намираш се на събитие, дори и да звучи преувеличено, всички знаем колко трудно е да се присъства истински.Тогава остави телефона си настрана и избягвай разсейването, което може да попречи на истинското ти общуване с хората около теб. Разбира се, ако получиш важно или спешно съобщение,допустимо е да отговориш незабавно.Но и в такъв момент те съветваме да бъдеш дискретен, да се оттеглиш на по-тихо място, след което да се върнеш към първоначалния разговор.

Все още ти е трудно се откажеш от смартфона си,тогава се опитай да го превърнеш в инструмент, който да ти помогне да намериш нови теми за разговор. Потърси най-интересните новини, или сподели изображения, които добавят стойност към разговора.

Дори да не си на кино или театър, важно е да обръщаш внимание на настройките на звука на телефона си, когато общуваш. Избери изключване на звука или вибрация, за да си сигурен, че няма да нарушиш, иначе спокойната атмосфера.

Всички обичаме снимките, защото те са естественият начин да запазим ценни спомени за дълго време. Въпреки че много хора са склонни да снимат всичко, до което съумяват да се докоснат, увери се, че го правиш с мярка. Записването или снимането трябва да бъде запазено за специални моменти, без да се пречи на другите, или да се нарушава тяхната неприкосновеност и право на личен живот.

Примери за "така не се прави" и някои идеи как да подходиш към тях!

Основният принцип, който трябва да следваш, е да избягваш прекомерната употреба на телефона си. Не прекарвай цялата вечер в проверка на социалните мрежи или известията си, защото рискуваш да пропуснеш важни моменти в дискусията и да покажеш недружелюбно отношение към присъстващите.

Споделяш маса с някого, остави телефона си настрана, тъй като използването му може да се счита за неуважително и би могло да попречи на комуникацията ти с другите.

Желаеш да снимаш или филмираш хора, не се притеснявай преди това да поискаш разрешението им. Възможно е да има ситуации, в които снимането е направо незаконно. Личният живот е право, което не може да бъде нарушавано. 

Досега най-досадният аспект на използването на смартфона в социален контекст е пълното игнориране на другите и прекомерното му използване. Колкото и да ти е трудно в началото, ще откриеш, че щом оставиш телефона си в ъгъла на масата, разговорите стават по-приятни, а приятелските връзки - по-здрави. Сигурни сме, че ще намериш перфектния баланс между технологиите и общуването с хората в живота си!

Как използването на смартфона може да повлияе на взаимоотношенията ти с другите?

Последиците от прекомерната употреба на телефона не се ограничават единствено до събития или социални кръгове, а могат да засегнат дори най-близките отношения в живота ти. Рискуваш да се отдалечиш емоционално от близките си и да предизвикаш чувство на отхвърляне или пренебрегване. Без значение в какъв тип връзка се намираш, тя може да пострада в резултат на неангажираност, а обидата трудно може да се забрави.

Многократното проверяване на телефона по време на среща може да се изтълкува като признак на отегчение или дори неуважение. Постоянното прекъсване на разговора, за да отговориш на обаждания или съобщения, създава напрежение между партньорите в разговора.Пристрастяването към мобилните телефони се отразява непоправимо на качеството на времето, което прекарваш с близките си. Вместо да се ангажираш тялом и духом в общи дейности,склонен си да се вглъбиш в съдържанието, което тече на екрана. С течение на времето тази нагласа води до чувство на изолация и охлаждане на отношенията.

Тъй като все повече и повече използваме телефона, вербалната комуникация става все по-трудна за установяване. Изпращането на текстови съобщения със сигурност е по-лесно, но от това страда качеството на комуникацията, както и установяването на силни и истински дълбоки взаимоотношения.

Може би най-добрият съвет, който можем да ти дадем, е всеки път, когато усетиш склонност да вадиш телефона от джоба си по средата на разговора - отдели няколко минути за размисъл! Помисли си, наистина ли трябва да отговориш на съответното обаждане или съобщение! Тогава със сигурност ще установиш - много често всяка виртуална дискусия може да бъде отложена. 

Пожелаваме ти здравословно и умерено използване на смартфона в името на добре балансиран и емоционално наситен живот!

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Има един много полезен и лесен начин да поправим грешката, ако см...
Ако се чудите какво да си обещаете да правите или не през 2025 го...
Проф. Рачев посочи къде може да се усложни обстановката заради сн...
Този витамин е изключително важен за организма – ето, с кои храни...
В очакване на снега: Практични съвети за шофирането в зимни услов...
Идва ли лошото време?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).