Кучетата могат да ни чуват докато спят

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:45 / 12.09.2023
1181
Оказа се, че кучетата могат да ни слушат насън, съобщиха от ScienceAlert.com.

Четирикраките приятели покоряват човешки сърца с впечатляващите си начини за разбиране на език и разчитане на емоции. Сега става ясно, че те могат да ни слушат дори и по време на сън.

Във фазата на дълбок сън, мозъците им регистрират както други кучешки, така и човешки гласове, подобно на мозъчната им активност докато са будни.

Това разкри ново проучване с 13 кучета на етолога Хуба Елеод. Изследването е проведено съвместно с университета Eötvös Loránd (ELTE) - най-големия и най-стария в Унгария. 

"Това откритие е важно, защото е първото доказателство за сложна слухова обработка по време на сън при кучета", пишат в доклада си Елеод и колектив.

Послушните участници в теста са били свързани към уреди, измерващи потенциалните им реакции на мозъчни вълни, предизвикани от събития. След това са излагани на кучешки и човешки гласове в будно, сънено или напълно заспало състояние.

Всеки звук е пускан с еднаква сила на звука за около секунда. Звуците включват лай, скимтене, ръмжене, кашляне, смях, въздишки и прозявки. Не са използвани негативни звуци, за да се избегне стряскане на кучетата.

Дори и извън сънна фаза на REM (БДО - бързо движение на очите), животните са били в състояние да разграничат човешки звуци от кучешки, както и дали емоцията на комуникацията е била позитивна или неутрална.

Подобна способност е забелязана и у примати, вкл. човеци, както и при други животински видове като мишки. Определени бозайници прекарват голяма част от времето си в сън, така че умението да преработват социални знаци дори и в такова състояние вероятно е изиграло жизненоважна роля при оцеляването ни.

Степента ни на възприятия по време на сън зависи както от сънната фаза, така и от типа звук, на който сме подложени. Примерно, дори и в заспало състояние името ни предизвиква реакция, различна от тази при други звуци.

Също като нас, кучетата разчитат на съня за запазване на спомени и преработване на емоции. Техният начин на спане се е променил с опитомяването им и прилича повече на нашия, отколкото на други животински видове. Възрастните кучета страдат от лек и неспокоен сън, досущ като възрастни хора с деменция.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Звездите са подготвили изненади за събота, някои зодии няма да по...
Думите с преносно значение в нашия език
Месото, което е избор номер едно за много хора – влияе благоприят...
Мария Бакалова скърби, загуби близък човек
Циклонът достигна България, издадени са сериозни предупреждения
Зимните суперхрани, които покачват имунитета и дават енергия


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).