Лекар: Ако внезапно почувствате бърза умора и задух, задължително идете на кардиолог

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:52 / 13.11.2024
1157
Спортно сърце има всеки млад човек, който се занимава интензивно със спорт. Това са промени в мускулатурата на сърцето, които са обратими. Докато хипертрофичната кардиомиопатия е наследствено заболяване в 90% от случаите. Има определени спортни дисциплини, при които се развива хипертрофия. Дори да не сме тренирали повече време, се развива задебеляване на лявата камера, а в някои случаи настъпва задебеляване и на двете камери. Това коментира доц. д-р Красимира Христова пред zdrave.to.

"От друга страна, при изследване на целия род на пациенти с хипертрофична кардиомиопатия обикновено установяваме, че има случаи на настъпила ранна сърдечна смърт при някои от предците, при други има развитие на ранна сърдечна недостатъчност, което определя и риска на пациента в настоящия момент", каза още тя.

"Обичайните оплаквания са бърза умора и задух, които настъпват внезапно, без причина. Пациентът твърди, че няма никакво сърдечно заболяване, дори, че му е нормално артериалното налягане, но започва често да се изморява и си го обяснява с напредване на възрастта. В някои случаи хипертрофичната кардиомиопатия се открива много рано, когато пациент дойде с оплакването, че се изморява само от изкачването на стълбите на един етаж. Такава умора е един от признаците на това заболяване. 

В други случаи има причерняване пред очите, прилошаване, получаване на припадъци – това е симптоматиката при така наречените синкопи. Някои пациенти се оплакват от ускорена сърдечна честота (тахикардия), което всъщност е един от начините сърцето да компенсира намаления си капацитет. Това са най-честите оплаквания, които водят хората до кардиологичен кабинет", уточни лекарят. 

Лечението

"Лечението е персонализирано, според типа на заболяването. Имаме на разположение нови медикаменти за хипертрофична кардиомиопатия, които прилагаме, когато тези пациенти са със сърдечна недостатъчност. Нужно е също задължително да се подобри общото състояние, което може да стане чрез ограничаване на тютюнопушенето и употребата на алкохол, чрез увеличаване на физическата активност, чрез правилно хранене, като се избягват храни с високо съдържание на готварска сол, както и чрез лечение и контрол на всички придружаващи заболявания. 

Разполагаме с медикаменти, които са предназначени основно за лечение на редки болести с патологично натрупване на белтък, като болест на Фабри и амилоидоза. Те протичат по същия начин като хипертрофичната кардиомиопатия – със задебеляване на миокарда. И точно с тези медикаменти постигаме значително подобрение. 

Очакваме в скоро време да влезе нов медикамент в България, който вече е одобрен от Европейската агенция по лекарствата. Този медикамент е от групата на миозиновите инхибитори и намалява дебелината на миокарда", поясни доц. д-р Красимира Христова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
"Нова Македония": Твърденията за обща история на българи и македо...
Български пилот: Не, самолетът не "мързелува" на връщане, причина...
Учени: Кафето увеличава броя на един вид бактерии в тялото ни
Любима актриса от "Островът на обречените" и "Клюкарката" празнув...
Връхлита ни силна магнитна буря
Празник е! Красиви имена имат повод да почерпят!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).