Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Лекар съветва да не пием студена вода през лятото
Автор: Екип Varna24.bg 09:24 / 11.06.2024Коментари (0)1337
©
В горещо време консумацията на вода е жизнено важно. Обикновено в жегата тази течност се консумира охладена. Това обаче няма да накара тялото да се почувства по-добре, напротив, то ще се "измори“ още повече, предупреждава диетологът Елена Соломатина. 

"Тялото не може да абсорбира студена храна или вода, така че ще изразходва енергия, за да ги доведе до комфортна температура", обяснява специалистът.

"Освен това пиенето на ледена вода може да наруши храносмилането и да причини спазми, което единствено ще доведе до влошаване на състоянието в горещото време. През лятото е най-добре да дадете предпочитание на по-топла храна и напитки. Студените храни и течности се усвояват много лошо", обяснява д-р Елена Соломатина.

От своя страна д-р Ширин Ораева споделя, че не трябва да утолявате жаждата и глада си с млечни шейкове. Според експерта такива напитки съдържат много захар и причиняват дехидратация, освен това, поради горещото време, те бързо могат да се развалят, което води до хранително отравяне. 

Значението на водата за човешкия организъм 

Ползите от водата за хората са доказани от множество изследвания. Редовна консумация на вода: разгражда храната в стомаха и червата, ускорява храносмилането и улеснява процеса на отстраняване на отпадъците от тялото; овлажнява кожата, очите и лигавиците, което е важно за тяхното здраве и нормално функциониране; транспортира кръв, която пренася хранителни вещества и кислород до клетките на тялото; подобрява когнитивните функции като концентрация, памет и мислене; регулира кръвното налягане, като поддържа оптимален обем течност в съдовете; намалява риска от развитие на различни заболявания като инфекции на пикочните пътища, запек и др. 

Липсата на течности в тялото води до дехидратация, намалена физическа и когнитивна ефективност и развитие на различни заболявания. Водата играе важна роля за здравето на сърцето. Липсата на течности води до дехидратация и влошаване на сърдечната функция, тъй като кръвта става по-гъста и по-трудно циркулира през съдовете. 

Ето ползите от водата за сърцето: редовното пиене на вода понижава кръвното налягане; минимизира риска от образуване на кръвни съсиреци, което може да доведе до миокарден инфаркт или инсулт; намалява натоварването на сърцето и подобрява неговите функции; намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания. 

Препоръчително е да пиете 6 до 8 чаши вода на ден, за да поддържате здраво сърцето и тялото като цяло. Полезните свойства на водата за организма, особено за белите дробове, се изразяват в овлажняване на лигавицата на дихателната система, което намалява риска от развитие на инфекции на дихателните пътища. Водата също така почиства белите дробове, като премахва токсините и отпадъците. Това е особено важно за пушачите, пише actualno.com.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Лято 2024
Водна криза
Сътресения в БСП и избор на нов председател
Парламентарни избори октомври 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: