Магдалена Гигова: В Рио де Женейро ги учат на танци от петгодишни
Школите по самба в Рио де Жанейро, които дефилират на карнавала, се избират много прецизно и са само 12. За тях разказа журналистът и пътешественик Магдалена Гигова в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.
За да бъде регистрирана школа по самба в Рио де Жанейро, тя трябва да произлиза от т.нар. блокс – улични банди, които танцуват. "Идеята е тези школи по самба да обхванат младите хора и да ги въведат в музиката и в танца, за да ги откъснат от улицата, от дрогата, от престъпленията. Те имат специална програма, в която още от петгодишни ги учат на танци“, разказа Маги Гигова.
Школите от първа дивизия получават държавна субсидия и непрекъснато минават през изпити. "Ако от първа дивизия изпаднеш във втора, след това е адски трудно да се придвижиш обратно. Школите се преценяват не само по уменията на танцьорите, а по цялостното представяне, по идеите, които показват, дали са социално ангажирани“, обясни пътешественичката.
Темата, с която ще дефилира всяка школа по самба, е пазена в строга тайна. Тя се измисля веднага след карнавала и се работи по нея цяла година. "Няма никакво ограничение в темите, стига да е направена красиво, зрелищно, завладяващо.“
Самбадромът, който е своеобразната сцена на школите по време на карнавала, е дълъг едва 300 метра. "Всяка школа върви по тези 300 метра час – час и половина, за да може журито да огледа всичко до последния детайл – и танцьорите, и декорите, да осъзнае идеята, а зрителите да могат да се насладят на музиката, на танците и на декорите. За този час и половина школата трябва да покаже различни неща, десетки или стотици видове костюми и движения. На всяка от платформите трябва да има различна тема, различна хореография, сценография, костюми. Всичко трябва да е много пъстро и непрекъснато да се сменя, за да бъде интересно и на зрителите“, разказа Магдалена Гигова.
Католическата църква е прегърнала карнавала, защото той е свързан с католически празник.
"Самбата е произлязла от църковните мистерии на католическата църква, омесена с индианските легенди на местните хора и с традициите на робите, които идват от Африка. Всичко това е омесено в танците на карнавала“, допълни Магдалена Гигова.
Тя разказа, че в Рио де Жанейро посещава една от най-големите и прочути школи по самба – "Гранде Рио“.
Магдалена Гигова разказа и за пътешествието си до Алжир, където посреща новата година. "Посрещнах новата година в средата на пустинята с едни туареги и пихме само чай. Чаят при туарегите е изключителен ритуал. Той се приготвя няколко часа и се прави само от мъже. Гъст е като турско кафе и е много силен“, обясни пътешественичката.
При туарегите мъжете крият лицата си с шалове, а жените – не. При тях продължава да властва матриархатът.
Алжирската пустиня е вписана в световната съкровищница на ЮНЕСКО. "Всички скали са в невероятно изваяни форми, а пясъкът е в различни нюанси – от сив до яркочервен. Пейзажът се мени постоянно.“