Маслото от това растение подпомага производството на колаген, а той работи срещу бръчките
Маслото от таману идва от ядката на растението Calophyllum inophyllum, което е вечнозелено растение, понякога наричано маслена ядка, лаврово дърво, маствуд, плажен калофилум или бютилист. Традиционно маслото от това растение се използва при заболявания, свързани с косата и кожата.
Има малко изследвания в подкрепа на употребата му. Въпреки това няколко проучвания in vitro (епруветка) показват обещаващи ползи от маслото и изследванията за употребата на растението за лечение на кожни заболявания продължават да растат.
Понастоящем се смята, че маслото от таману има силни противовъзпалителни, антимикробни, антиоксидантни и заздравяващи рани свойства. Липсата на изследвания означава обаче, че и много от рисковете и страничните ефекти от употребата на маслото са неизвестни.
Някои изследвания показват, че маслото от таману има антибактериални качества, което може да го направи полезно при лечение на акне и други подобни състояния. Според in vitro проучване маслото от таману има висока антибактериална ефективност срещу бактериите, открити при кожни инфекции. Маслото също успява да се бори с различни кожни стафилококови инфекции.
Изследванията показват, че маслото от таману може да повиши производството на колаген в определени ситуации. Проучвания са установили, че маслото стимулира растежа на нови клетки и насърчава производството на гликозаминогликани – полизахариди, които помагат за създаването на колаген и еластин.
Колагенът е протеин, който е важен за здравето на кожата, костите, мускулите и тъканите. Осигурява структурна подкрепа, което означава, че помага за поддържане на стегнатостта и еластичността на кожата – предотвратявайки и в някои случаи намалявайки фините линии и бръчки.
Тъй като маслото от таману стимулира производството на колаген, то може да бъде полезно и при лечение на белези по кожата. Клетъчни и животински проучвания показват, че маслото от таману ускорява процеса на зарастване на рани. Данни от проучване показват, че е по-ефективно от витамин С по отношение на заздравяването на рани.
Маслото от таману съдържа калофилолид, мощна противовъзпалителна молекула, която според изследователите е толкова силна, колкото хидрокортизон (често срещан локален стероид, който намалява болката и възпалението). Поради тази причина то може да бъде полезно при лечение на възпалителни състояния като псориазис, екзема и розацея.
Маслото има мощни антиоксидантни свойства, което означава, че помага в борбата срещу свободните радикали и оксидативния стрес, процес в тялото, който може да причини увреждане на клетките, да ускори стареенето и да доведе до заболяване. Излагането на ултравиолетова (UV) радиация от слънцето води до отделянето на свободни радикали, а антиоксидантите в такива масла помогат да се компенсират негативите.
Изследванията също така показват, че маслото от таману абсорбира ултравиолетова светлина, което може да помогне за предотвратяване на увреждане от слънцето, пише puls.bg . Както антиоксидантните, така и UV-абсорбционните свойства на маслото предполагат, че може да даде известна защита от слънцето.
Най-честата употреба на маслото от таману е като добавена съставка в продукти за грижа за кожата, например овлажнители и кремове против стареене. Някои хора също експериментират с използването на маслото директно върху кожата си или смесено с носещо масло като кокосово.