Meteo Balkans: Градският въздух не просто разболява дробовете ни – той буквално саботира ума ни

Автор: Лора Димитрова
Коментари (0)
19:52 / 08.02.2025
361
Замърсяването на въздуха отдавна се свързва с респираторни и сърдечно-съдови заболявания, но нови изследвания разкриват още по-страшна истина – то засяга и мозъчната функция. Дори краткотрайното излагане на прахови частици (PM) може да увреди когнитивните способности, намалявайки концентрацията и способността за вземане на решения. Градският въздух не просто разболява дробовете ни – той буквално саботира ума ни.

Забравете за пълната концентрация в замърсена среда

Прости ежедневни задачи, като пазаруване или фокусиране върху работата, стават значително по-трудни заради временен когнитивен спад. Проучване на университетите в Бирмингам и Манчестър показва, че замърсеният въздух нарушава селективното внимание и способността за разпознаване на емоции, независимо от начина на дишане. Това означава, че мозъкът ни работи по-зле, независимо дали сме активни спортисти или не излизаме от офиса.

Как учените измериха ефекта на замърсяването върху мозъка?

Изследователите проведоха експеримент, в който участниците бяха изложени на чист въздух или на замърсен въздух, създаден от дим от свещи. Когнитивните тестове, извършени преди и четири часа след експозицията, разкриха тревожна тенденция – след контакт със замърсения въздух, участниците демонстрираха значителен спад в селективното внимание и разпознаването на емоции. Интересно е, че работната памет остана относително незасегната, но способността за концентрация и обработка на социални сигнали се влоши драстично.

Мозъкът под обсада: как замърсяването разрушава когнитивните функции?

Възпалителните процеси, причинени от фини прахови частици, могат да блокират нормалната работа на мозъка. Вдишването на замърсен въздух активира имунната система, предизвиквайки реакции, които пречат на когнитивните процеси. Д-р Томас Фахърти от университета в Бирмингам подчертава, че дори краткотрайното излагане на замърсяване може да има незабавни негативни ефекти върху мозъчната функция, което прави обикновени задачи като съставяне на списък за пазаруване предизвикателство.

Икономически и социални последици: когато замърсяването подкопава интелекта

Влошената когнитивна функция засяга не само отделните индивиди, но и обществото като цяло. Намалената концентрация и внимание в работната среда водят до по-ниска производителност, а оттам – до икономически загуби. Професор Франсис Поуп от университета в Бирмингам предупреждава, че когнитивният спад, причинен от замърсяването, може да подкопае интелектуалния капацитет на цели поколения, ограничавайки иновациите и икономическия растеж.

Замърсяването и мозъчните заболявания: дългосрочният риск

Последиците не се изчерпват само с временни затруднения в концентрацията. Дългосрочното излагане на замърсен въздух увеличава риска от невродегенеративни заболявания като Алцхаймер, Паркинсон и множествена склероза. Изключително фини частици като PM2.5 проникват в белите дробове и навлизат в кръвообращението, достигайки до мозъка и причинявайки трайни увреждания. През 2015 г. само експозицията на PM2.5 е допринесла за 4,2 милиона смъртни случая по света.

Време е за строги мерки: как да се защитим?

С оглед на сериозните последствия, е наложително правителствата да въведат по-строги регулации за качеството на въздуха. Световната здравна организация препоръчва среднодневни стойности на PM2.5 под 15 μg/m³ и годишни нива под 5 μg/m³, но в много градове тези стандарти не се спазват. Защитата на общественото здраве изисква намаляване на вредните емисии, преход към чисти технологии и ефективни политики за контрол на замърсяването, пише Meteo Balkans.

На индивидуално ниво, хората могат да намалят риска чрез използване на въздушни пречистватели, избягване на райони с интензивен трафик и носене на защитни маски в силно замърсени зони. Но истинската промяна ще дойде само чрез системни мерки и обществен натиск за по-чист въздух.

Чистият въздух не е лукс – той е необходимост!

Проучването, публикувано в Nature Communications, изпраща ясно послание – замърсяването на въздуха не само съкращава живота ни, но и намалява интелектуалния ни потенциал. В свят, в който успехът и развитието зависят от когнитивните способности, да оставим мозъците си на милостта на замърсения въздух е равносилно на интелектуално самоубийство. Борбата за по-чист въздух не е просто екологична кауза – тя е битка за нашето здраве, бъдеще и интелектуален капацитет.

Виж коментарите (0)

Още по темата (696):
08.02.2025 Опасно мръсен въздух в неделния ден
08.02.2025 Неделната утрин ще бъде доста мразовита за Варна и Черноморие
08.02.2025 НИМХ обяви прогнозата за следващата седмица, ще вали сняг
08.02.2025 Проф. Рачев: Това е много притеснително
08.02.2025 Във Варна тази сутрин е отчетена температура от минус 2 градуса
07.02.2025 НИМХ съобщи какво време да очакваме днес
Още новини от Любопитни новини:
Архивни кадри разкриват как са изглеждали кукерите преди близо 10...
Вирусолог: В една държава кръвната група 0 е много рядка, защото ...
Иво Сиромахов: Искам да отворя VIP детска градина за "всичката на...
Христо Стоичков на 59-ия си рожден ден: Аз съм от тези, които ник...
Как да не си купим фалшив парфюм: Внимавайте с опаковките от 100 ...
Роден е на 8 февруари 1966 г., целият свят знае за него


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).