Може ли птица да свали самолет?
След самолетната катастрофа в Южна Корея, при която загинаха 179 души, властите започнаха разследване, за да установят причините за случилото се. Минути преди кацането на самолета е подадена информация към пилотите за опасност от сблъскване на самолета с летящи птици.
Разследването трябва да покаже дали именно сблъсъкът с птиците не е причината за трагичния инцидент, или катастрофата е причинена от други обстоятелства.
Какво обаче представлява сблъсъкът на самолет с птици?
Ударът на самолет в птица е особено опасно явление поради факта, че самолетните двигатели могат да изгубят мощност, ако животното попадне в тях.
Ударът на самолети в птици е често срещано явление.
В САЩ повече от 19 600 случаи на сблъсъци между диви животни и самолети са били регистрирани само за 2023 година.
Във Великобритания през 2022 година самолети са се ударили в птици близо 1400 пъти, като само при 100 от тези случаи е имало пряко отражение върху полета на аероплана.
Колко опасен е подобен сблъсък?
Въпреки честота на инцидентите, сблъсъците между самолет и птица много рядко водят до фатален край. Двигателите могат да спрат да работят при подобен удар, но обикновено пилотите имат достатъчно време да реагират и да приземят аварийно самолета.
Смъртоносни случаи все пак има. В годините между 1988 и 2023 година 76 души са загинали в САЩ заради самолети, които са се сблъскали с птици.
Единият от най-прочутите инциденти е този през 1995 година, когато 24 канадски и американски войници от ВВС загиват в близост до база "Аляска" на Американските военновъздушни сили. Тогава самолетът се сблъска с гъски.
Подобен инцидент се случва и през 2009 година, когато самолет на Airbus се сблъска с летящи гъски, вследствие на което аероплана пада в реката Хъдсън. За щастие, всички 155 пътници оцеляват.
Птици ли са причинили катастрофата на самолета в Южна Корея?
Все още няма официални данни за това, че сблъсък между самолет и птици е довел до трагичния инцидент. Пътник на борда на самолета обаче изпраща съобщение до свой близък минути преди катастрофата, в което казва, че "има заседанла птица в крилете на самолета" и че самолетът не може да се приземи.
Лий Йонг-Хюн, който е началник на пожарната в Муан, казва, че лошото време и евентуален удар в птица може да са допринесли за катастрофата, но е скептичен, че това е основната причина, довела до трагедията.
Авиационният експерт Крис Кингсууд казва, че видеото от самолета не показва каква е причината за катастрофата. Той обяснява обаче пред BBC, че самолетът не е имал необходимата техника за приземяване и че не предкрилките не са били използвани правилно. Според него всичко се е случило "прекалено бързо".
Множество експерти са скептични, че удар в птица може да бъде причината за трагичния инцидент. Те посочват, че това е рядко явление, а дори и двигателите да откажат, то има друго оборудване, което може да позволи приземяването на машината.