Мозъкът управлява нови изкуствени крайници

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:32 / 23.05.2015
2719
Нова невропротеза, имплантирана в мозъка, ще дава възможност на парализиран човек да използва лесно изкуствена ръка и то само със силата на мисълта. Това дава нови надежди на хората с ампутирани или парализирани крайници, пише АФП.

Досега изследователите тестваха различни подходи за контрол на протези със силата на мисълта, сред които миоелектрична ръка, задействана чрез мускулите, или свързана с имплант, поставен в мозъчния дял, който контролира самите движения. Но тези техники често предизвикваха резки движения.

В последния случай това не е така. Сега 34-годишният Ерик Сорто, който е неподвижен от 10 години заради травма на гръбначния стълб, вече ще може да използва изкуствена ръка без усилие и само със силата на своята мисъл и въображение, обясняват изследователи. Резултатите от това клинично проучване са публикувани в четвъртък в списание "Сайънс" (Science).

Ерик Сорто е първият човек в света, който има невронна протеза, имплантирана в дял от мозъка, където се формират намеренията, задния париетален кортекс, което дава възможност да се извърши ръкостискане без насечени движения, да се вземе чаша и да се пие от нея и дори да играе на "камък, ножица хартия".

Изследователите съобщават, че са успели да декодират намеренията на субекта, като просто го моли да си представим цялото движение, но не и неговите многобройни и различни последователности.

"Мислехме, че сигналите от задния париетален кортекс ще бъде по-лесно да се използват при пациенти, които произвеждат по-плавен процес движение", отбелязва д-р Андерсен.

Имплантите, свързани с изкуствена ръка, са поставени през 2013 г. в болницата Кек в Лос Анджелис. Ерик Сорто работи с изследователи от Калифорнийския технологичен институт и друг медицински персонал за контрол върху курсора на екрана на компютъра и върху управлението на роботизираната ръка с мислите си.

Той успява да пренесе интуитивно движенията към протезата, точно това, на което се надяваха учените.

"Бях изненадан от лекотата, с която можех да контролирам ръката", казва Ерик Сорто. "Спомням си, че получих усещане за излизане извън тялото си и исках да се ръкувам с всеки", добавя той.


Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Какво да правим с паричката от питката за Бъдни вечер?
Ако необвързаните девойки направят това на Бъдни вечер, ще разбер...
Дядо Коледа вече пътува, ето къде се намира той в момента
Собственик на салон за маникюр: По Коледа и Нова година работим н...
Интересни и забавни идеи за късмети за Бъдни вечер
Постни станимашки сармички за Бъдни вечер


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).