Мъж получава по 1200 евро подарък на месец в продължение на три години: Не станах по-мързелив, а по-щастлив

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
22:23 / 28.05.2024
2590
Доминик Шифър можеше да изпробва това, за което много други мечтаят: да получават безусловен основен доход - 1200 евро в сметката си всеки месец.

"Това ме промени“, казва 28-годишният млад мъж, който работи парамедик.

Така продължи три години, а допълнителните му доходи свършват този месец. Tой е един от 122-ма души, участващи в проучване на Германския институт за икономически изследвания.

Първоначално Шифър не можеше да повярва, че е избран сред 2 милиона души.

"За мен беше като печалба от лотарията, разпределена в няколко месеца“, казва той пред немската национална телевизия ARD. "Бях в еуфория, но после ме завладя мисълта: какво може да постигнa с тези пари?

Какво правят хората с парите и какво правят парите с хората? Това искат да разберат Германският институт за икономически изследвания (DIW Berlin) и асоциацията "Моят основен доход“ с проучването. Това е първото дългосрочно проучване в Германия за безусловен базов доход казва ръководителят на изследването Юрген Шуп от DIW:

"Искаме да знаем какво се случва с хора, които нямат крещяща нужда от тези пари. Избрахме хора, които имат стабилна работа и получават твърдо възнаграждение“

Доминик Шифър е решил да продължи да работи въпреки основния доход. Фелдшерът преди това се труди на две допълнителни работни места, защото трябваше да изплаща заем.

"Благодарение на основния доход най-накрая вече не трябваше вече да мисля: Имам ли изобщо пари, за да изкарам месеца? Станах по-решителен, по-весел и да излизам повече с приятели“, казва Шифър.

Той също така си изкарва курсове, за да получи шофьорска книжка, като и да ходи на почивки.

Асоциацията "Моят основен доход“ преди е раздавало такива допълнителни доходи.

"Научихме, че това не прави хората мързеливи“, обясни основателят на клуба Майкъл Бомайер. Неговата теза, че те работят даже по-усърдно на работата си и  имат чувството, че държат живота си в свои ръце." 

Проучването има за цел да провери това. То се следи отблизо и от политиците. Идеята среща поддръжници в целия политически спектър, макар и небезусловно.

Зелените имат безусловен основен доход в основната си програма. Те искат да обединят живите социални помощи и да ги интегрират в данъчната система като плащания. "Когато става дума за детски надбавки, никой не поставя под съмнение факта, че всеки трябва да ги получава, подобно би било и с базовия доход“, казва говорителят на политиката на пазара на труда на парламентарната група на Бундестага Волфганг Стренгман-Кун.

Либералите също са привлечени от идеята за обединяване на социални помощи като граждански надбавки, детски надбавки и жилищни помощи в едно плащане и по този начин намаляване на държавната бюрокрация Teutrine иска да постигне това чрез отрицателен данък върху доходите, "чрез получаване на обезщетения до определен данъчен праг и след като те бъдат достигнати, този праг плаща данъци, което гарантира, че допълнителната работа става все по-полезна."

Оттук нататък Доминик Шифър отново ще трябва да се справя без базов доход. За него равносметката от последните три години е смесена: лично на него безусловният доход му е дал немалко, но пък той се пита как би се отразило това на хората, ако той бъде въведен за всички в цялата страна - например дали цените няма да се повишат, защото всички ще имат повече пари?

Виж коментарите (2)
Още новини от Любопитни новини:
Празник е! Какво не бива да правите днес
Емблематичен участник напусна "Островът на 100-те гривни"
Изненада: Скандална варненка напусна "Биг Брадър" преди елиминаци...
Как да приготвим гурме ястия с наличното в хладилника
Емилия най-после призна за раздялата със съпруга си
"Луната на ловеца" изгря таза вечер


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).