Антиоксидантите улавят окислени продукти, а в живия организъм неутрализират свободните радикали. Така хората могат да бъдат предпазени от сърдечносъдови и онкологични заболявания.
Причината за по-високата антиоксидантна способност са протеините, полифенолите и хмеловите горчиви киселини, които се съдържат в живата бира. На пръв поглед тя е мътна, понякога изглежда като на парцали, а причината се крие в дрождите - микроорганизми, които превръщат захарите в алкохол. Чрез филтрация тези микроорганизми се отделят при светлото пиво, което освен че е бистро, е стабилизирано, за да издържи 6 дори 12 месеца. Докато живата бира трае само около 2 месеца.
За разлика от консервантите, които остават в храните, стабилизаторите са с неорганичен произход, абсорбират нежеланите компоненти и се задържат във филтъра. Затова трябва да се знае, че всичките видове бира са натурални продукти.
По принцип тъмните бири са по-силни антиоксиданти, а когато са живи, ефектът е допълнително усилен, завърши проф. Габриела Маринова.