Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Навършват се 567 години от събитието, което променя света завинаги
Автор: Екип Varna24.bg 09:47 / 29.05.2020Коментари (0)3900
©
Падането на Константинопол през 1453 г. е всъщност успешно нападение и превземане от османците на столицата. Това е една от най-пагубните трагедии в човешката история. Константинопол дотогава е център на Православието.

Една от първопричините обаче за да се стигне до този край е факта, че по това време империята е в икономическа криза, резервът и е тотално изчерпан за битки срещу племена и държави, които непрестанно и нанасят набези.

Още отпреди обсадата и падането на града, султанът построява на Босфора две крепости - Румели Хисар и Анадолу Хисар, които осигурявали турски контрол върху него. По този начин поставя под контрол транспортните връзки между Черно, Мраморно, Егейско и Средиземно море.

И така след първоначална подготовка, на 5 април 1453 година, турците започват обсадата на Константинопол. Тогава на власт във Византия управлява Константин XI Палеолог. Той успява да събере едва 9 000 войници, срещу 160 000 души колосална турска армия.

На 7 април османските войни се разполагат по цялата дължина на стените на Константинопол. Султанът с еничарите разполага шатрата си срещу градската порта "Св. Роман", известна още като Военната порта "Св. Роман" .

Последната атака започва в нощта на 28 срещу 29 май 1453 г. Когато биват отбити за втори път, османският пълководец Мехмед пуска еничарите в атака.

Деорганизация в защитата на града се получава, когато генуезецът Джустиниани Лонго, главен помощник на императора в отбраната получава сериозна рана и напуска поста си. Императорът се сражава и сам, но враговете завладяват подземните ходове на крепостта – така наречения Ксилопорт.

Константинопол не бил единна крепост, а е имал отделни укрепени квартали. Една част от тях, виждайки че централната част е превзета, доброволно се предали. Другите са превзети насилствено и градът пада. Императора умира в боя.

Започват грабежи и убийства, над 60 000 души са взети в плен. Османският обичай бил султана да даде на хората си 3 дни за плячкосване на града. Той взел решение тук да премести своята столица. На 30 май 1453 година султан Мехмед II заповядал да направят централната катедрала в града – църквата Света София, в джамия.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: