На плажа се потъмнява до определена степен. Дори да не мърдате цял ден от пясъка, по-шоколадови няма да станете, напомня д-р Веселин Илиев. Толкова дълго чакахме лятното слънце, а сега да се пазим от него!? Така мърморят любителите на топлите ласки, щом чуят докторски предупреждения да бъдат внимателни с ултравиолетовите лъчи. Умереността обаче съвсем не е излишна. Огненият диск става все по-безпощаден заради изтъняването на озоновия слой. Армията на хората със слънчева алергия непрекъснато нараства, обяснява дерматологът Веселин Илиев. Прекомерното флиртуване със слънцето може да докара и изгаряне. Това е не само болезнено, но и опасно.
Пигментирането на кожата е защитна реакция на организма, подчертава д-р Илиев. Под влияние на дневното светило клетките, отговорни за пигментацията, отделят мелатоцитни гранули. Това са малки зрънца, които се разполагат в горния слой на кожата и се разперват като чадърчета над ядрата на клетките. По този начин ги предпазват от агресията на ултравиолетовите лъчи. Толерансът на кожата към слънцето е строго индивидуален, допълва специалистът. Някой може да изгори за половин час, а друг да се "пържи" 3 часа и нищо да му няма. Разбира се, важно е и по кое време на деня става "печенето". Най-подходящите часове са от изгрев до 11 часа и след 16 часа. Когато лъчите падат перпендикулярно, стойте на сянка, съветва д-р Веселин Илиев. По думите му вече не е модерно да се гони почерняване като въглен. Освен това всеки тип кожа може да потъмнее до определена степен. Оттам нататък, дори и да не мърдате от плажа, няма да станете по-черни, разказва специалистът по дерматология. Тъмнокожите имат по-тъмна пигментация. Именно тя ги предпазва от изгаряне. Природата е направила така, защото жителите на топлите страни са изложени непрекъснато на парещите слънчеви ласки. Колкото по на север живее човек, толкова кожата му е по-светла и нежна. В нашия регион има голямо разнообразие на типове.
Какъвто обаче и да е толерансът на кожата към слънцето, днес е немислимо да се прави тен без слънцезащитен крем, гел или масло. Хората с розова кожа и светли очи трябва да нанасят слънцезащитна емулсия с фактор между 40 и 50+, а по-смуглите - между 15 и 25. Съвременните емулсии съдържат вещества, които предпазват едновременно от ултравиолетовите лъчи тип А и В. Фирмите се състезават да правят разнообразни продукти с допълнителни екстри - водоустойчивост, витамин Е, противоалергична защита, незабавно действие след нанасянето. Малчуганите не издържат да седят под чадъра, колкото и парещи да са лъчите. Затова освен кремчетата и спрейовете, които трябва да се нанасят през определено време по телцата им, нека децата да бъдат с шапки и леки тениски. UV кремовете не предпазват от слънцето, а само намаляват неговия ефект, казва още д-р Илиев. Той препоръчва изпъкналите места - чело, скули, нос, рамене, да се намазват по-обилно със защитна емулсия. Добре е да предпазите и очите с тъмни стъкла. За да сте сигурни, че очилата имат качествена UV защита, най-добре е да си ги купите от специализиран магазин.
Не забравяйте, че потъмняването продължава и под чадъра, тъй като "хваща" отразените в пясъка и водата слънчеви лъчи. Мекият бриз също бронзира кожата. Лятото е най-усмихнатото време. Не помрачавайте настроението си с нецивилизовано излагане на слънцето.
Източник: в. "Стандарт"