Носителката на Оскар Мишел Йео: Жените не са слабият пол
Носителката на "Оскар" Мишел Йео говори за разнообразието и овластяването на жените в развлекателната индустрия, като заяви пред репортери в Куала Лумпур, че "никога не трябва да позволяваме на някого да ни поставя в рамка".
На първата си пресконференция в родината си след историческата си победа за най-добра актриса малайзийската звезда се върна към темите, които бяха основна част от интервютата й през сезона на наградите.
Липсата на азиатско представителство на най-високо ниво в Холивуд беше често споменавана от нея по време на изявленията й пред пресата.
"Бях благословена, че непрекъснато имах възможност да работя с много интересни, много разнообразни и много напредничави режисьори. Това ми даде възможност да се боря за това, в което наистина вярвам: представителство, разнообразие, особено овластяване на жените", каза тя. "Не вярвам, че само защото сме жени, сме по-слаб пол", категорична е актрисата.
Спечелването на "Оскар" за най-добра актриса - като първата азиатка в историята - "представлява толкова много за много от нас", продължи Йео и добави, че "е чула вика на радост и щастие по целия свят до Лос Анджелис" след победата си.
Йео получи наградата за ролята си като Евелин Уанг, китайско-американска собственичка на пералня, която се справя със семейни сътресения, докато се бори с междупространствен злодей в научно-фантастичната екшън комедия "Всичко навсякъде наведнъж".
Запитана за съветите си към младите хора, тя каза: "Не се превръщайте в мен, бъдете себе си... Вярвам, че ще бъдете по-добри." 60-годишната холивудска ветеранка е родена от китайско-малайзийски родители в северния град Ипох.
Още като дете тя започва да се занимава с танци и специализира в балета, който изучава в Англия. Филмовата биография на Йео се простира от 80-те години на миналия век, но пробивът ѝ в Холивуд идва, когато е избрана за първото етническо китайско момиче на Бонд във "Винаги ще има утре" от 1997 г., партнирайки на Пиърс Броснан.
Тя участва и в отличения с "Оскар" филм за бойни изкуства от 2000 г. "Тигър и дракон", в драмата от 2005 г. "Мемоарите на една гейша" и в романтичната комедия от 2018 г. "Луди богати азиатци", припомнят от БГНЕС.