Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Нови планети, подобни на Земята, откри спътник на НАСА
Автор: Екип Varna24.bg 08:40 / 22.09.2018Коментари (1)2285
©
Спътник на НАСА за търсене на подобни на Земята планети извън слънчевата система, откри втора планета в рамките на два дни, която заслужава вниманието на учените, съобщи в Туитър официалният канал, посветен на работата на спътника.

"Малко по-голяма от Земята, тази планета се завърта на всеки 11 часа около LHS 3844, звезда-джудже от клас М на 49 светлинни години оттук", се казва в съобщението. Находката е наречена "Гореща Земя".

За откриването на първата планета бе съобщено на 19 септември. Тя беше наречена "Супер Земя" и се върти около звездата "Pi Table Mountain" в съзвездието Table Mountain на разстояние около 60 светлинни години от Земята. Според НАСА масата и радиусът на планетата показват плътност, сравнима с плътността на водата, което ни позволява да заключим, че там може да има вода или газове.

Апаратът TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) на НАСА е наречен "ловец на планети" и от агенцията се надяват се надяват, че това ще бъде "нова стъпка в търсенето на планети извън нашата слънчева система, наречени екзопланети." Той беше изстрелян през април 2018 г. Според идеята на създателите TESS ще изследва около 200 000 звезди в района на Слънцето. Учените очакват получените от апарата данни да позволят да се изясни и значително да се увеличи броят на познатите екзопланети и да се създаде база за бъдещи изследвания.

Новото устройство, движещо се по силноелипсовидна орбита, ще "сканира" космическото пространство за около две години, като наблюдава чрез своите камери най-ярките звезди. Сондата, както и космическият телескоп "Кеплер", ще наблюдава яркостта на звездите и фиксираните на нейна територия периодични затъмнения, които свидетелстват за преминаването пред тях на други космически тела. Сондата ще извършва захождане по орбитата на всеки 13,7 дни, предавайки данни по време на приближаването си към Земята. Въпреки че апаратът няма да търси живот на други планети, събраните от него данни ще помогнат да се определят планетите, на които той е потенциално възможен.

Според НАСА TESS ще наблюдава практически цялото небе, покривайки 350 пъти повече пространство от космическия телескоп "Кеплер“. В разработката на мисията на спътника и създаването на апаратурата участват повече от десет университета и изследователски центрове по целия свят.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
"Малко по-голяма от Земята, тази планета се завърта на всеки 11 часа около LHS 3844, звезда-джудже" - Не съм специалист но ми се струва невъзможно да се завърта за 11 часа около звездата. Реално е да се завърта около оста си за толкова. Или ?!
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Грипна епидемия обхвана страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Първа лига, сезон 2024/2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: