Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ново откритие с българско участие показва наличието на три екзопланети в една от най-интересните планетни системи 
©
Ново откритие с българско участие показва наличието на три екзопланети в една от най-интересните мулти-планетни системи, откривани до момента. Планетната система се намира на 1100 светлинни години от Земята около звездата TOI-4504 в съзвездието Кил, съобщиха от софийския университет "Св. Климент Охридски".

Ето какво още казаха учените:

Космическият телескоп TESS на NASA е един от най-добрите ловци на екзопланети, с които човечеството разполага към момента. Екзопланета е всяка планета, която обикаля в орбита около звезда извън Слънчевата система. Телескопът TESS търси екзопланети с помощта на пасажния метод. Пасаж се нарича преминаването на планетата пред диска на звездата, като познати ни примери от Слънчевата система са пасажите на Меркурий и Венера пред Слънцето.

Пасажът на екзопланета води до намаляване на измерения звезден блясък. По този начин астрономите могат да оценят размера на екзопланетата и нейния орбитален период – времето, за което прави една обиколка около звездата. Но ако в системата има други екзопланети, тяхното гравитационно влияние оказва ефект върху времената на пасажите. По този начин, с оценка на промените в тези времена, учените могат да откриват нови планети, дори последните да не преминават пред своята звезда.

Новото откритие е публикувано в престижния журнал Astrophysical Journal Letters и е с ключово участие на българския астроном д-р Трифон Трифонов. Той е учен от Института по астрономия "Макс Планк“ в Хайделберг, Германия, и изследовател в катедра "Астрономия“ към Физическия факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски“.

Д-р Трифонов е ръководител на българската група за търсене на екзопланети в рамките на проекта EXO-RESTART, подкрепен от договор КП-06-ДВ/5 от 15.12.2021 г. с Фонд "Научни изследвания“ по ННП "Върхови изследвания и хора за развитие на европейската наука“ 2021 (ВИХРЕН-2021).

В работа с международен екип, чрез данни от космическия телескопа TESS и наблюдения от спектрографа FEROS, разположен на 2,2 метровия телескоп на Института "Макс Планк“ в Чили, проучването на астрономите показва, че в системата на TOI-4504 има цели три екзопланети. Най-близката – TOI-4504b, е около два и половина пъти по-голяма от Земята, но другите две, TOI-4504c и TOI-4504d, са планети от тип "топъл Юпитер“.

Това означава, че със своите маси от съответно 3,7 и 1,4 пъти масата на Юпитер, и периоди от 82,4 дни за първата и съответно 40,5 дни за втората, те са огромни газови гиганти, разположени сравнително близо до своята звезда. Интересното е, че наблюденията показват, че TOI-4504c има една от най-големите циклични промени във времената на пасажите – от порядъка на цели четири дни. Това е най-голямата подобна промяна от всички екзопланетни системи, откривани до момента. Ефектът се дължи на гравитацията на TOI-4504d върху TOI-4504c, поради което последната закрива диска на своята звезда в по-ранен или по-късен момент.

"Бяхме изключително изненадани да открием толкова големи вариации във времената на пасажите на екзопланетата TOI-4504c. За този наблюдателен период амплитудата на пасажните отклонения е около 4 дни. Предишният рекордьор е с два пъти по-малка амплитуда, докато типичните пасажни вариации в мнозинството от мулти-планетни системи е от порядъка на няколко минути“, споделя водещият автор на изследването Михаела Виткова, докторант в Института по астрономия към Чешката академия на науките. 

"Проучването на TOI-4504 е важно за анализа на еволюцията на подобни екзопланетни системи. Екзопланетите TOI-4504c и TOI-4504d са в орбитален резонанс от тип 2:1, което показва, че вероятно са били в стабилна резонансна конфигурация още при образуването си от протопланетния диск и последващата миграция към орбитите, наблюдавани в момента“, разказва д-р Трифонов, който е извършил значителна част от анализа на данните.

В бъдеще екипът очаква да открие екзопланети с подобни, а и дори с по-големи вариации във времената на пасажите, което ще обогати допълнително знанието на астрономите за образуването на различните планетни системи като цяло. Д-р Рафаел Брам от университета "Адолфо Ибанес“ в Чили, който е съавтор на проучването и координатор на международния консорциум за търсене на планети от тип "топъл Юпитер“ WINE, подчертава ролята и силата на екипа от учени по цял свят за успешната реализация на тази цел.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Опустошителни пожари в Лос Анджелис
Жесток инцидент на АМ "Струма"!
Поскъпване на хранителните продукти
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: