Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ново проучване: Лишеният от сън мозък допуска по-лесно натрапчиви мисли
©
Ново проучване показва, че лишаването от сън може да намали способността на мозъка да потиска нежеланите спомени и натрапчивите мисли. Учени от Университета в Йорк в сътрудничество с Университета на Източна Англия са установили, че лишаването от сън нарушава способността на префронталната област на мозъка да ограничава извличането на спомени, които иначе биха били потиснати.

Д-р Скот Кърни от Университета в Йорк пояснява: "Спомените за неприятни преживявания често нахлуват в съзнанието ни, но обикновено са мимолетни и могат да бъдат изхвърлени от съзнанието. Установихме, че способността на мозъка да потиска натрапчиви спомени зависи от получаването на спокоен сън“.

"Потискането е много добра функция на мозъка, тъй като отслабва всички свързващи звена на спомена, като по този начин ни възпрепятства да свържем всички точки и да извлечем пълната картина на преживяването, когато то бъде предизвикано от външен стимул“, добавя д-р Скот Кърни.

За да разбере как мозъкът прави това, екипът използва сканиране с функционален магнитен резонанс, за да изследва мозъчната активност на 85 здрави възрастни, половината от които са имали здравословен нощен сън в лаборатория, а другата половина са останали будни през цялата нощ.

Те са били помолени да гледат лица, които преди това са виждали, съчетани с изображения, някои от които са негативни, например снимка на автомобилна катастрофа или бой. За всяко лице те са помолени или да си припомнят сцената, свързана с него, или да потиснат спомена за нея.

Когато се опитвали да потиснат образите от негативните изображения, добре отпочиналите участници показали по-голяма активация в дясната дорсолатерална префронтална кора – мозъчна област, която контролира мислите, действията и емоциите.

Отпочиналите участници също така са показали намалена активност в хипокампуса – мозъчна област, участваща в извличането на спомени. Участниците, които са били лишени от сън, не са могли да задействат областта на мозъка, която ни помага да потискаме нежеланите спомени, пише изданието EurekAlert, цитирано от БНТ. 

Д-р Кърни обобщава: "Това е наистина важно за разбирането ни за проблемите на психичното здраве, тъй като е добре документирано, че хората, които страдат от тревожност, депресия или посттравматично стресово разстройство, също имат проблеми със съня. Сега ще можем да работим върху по-целенасочени лечения и поведенчески терапии, които помагат за подобряване на съня“.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
Световна черна хроника
Рехабилитацията на жп линията Пловдив - Бургас
Зима 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: