Оля Ал-Ахмед: Аржентина е държава на контрастите
Аржентина е страна на контрастите – бедността е над 40%, но въпреки всичко тя е активна, тя е ярка, тя е красива, тя е контрастна, тя е със звуци, тя е танго. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ международният журналист Оля Ал-Ахмед. Името на столицата Буенос Айрес означава "добри ветрове“ и за всеки от 50-те му квартала е интересно това, че е абсолютно различен по своята архитектура и визия, и ако например запомниш в кой квартал си отседнал по архитектурата, няма абсолютно никакъв начин да се загубиш.
По думите й етническото разнообразие в Аржентина е голямо и то проличава, тъй като по думите й те не са типичните латиноамериканци на външен вид, а са абсолютно европеидни, което е обусловено и от голямата имиграция в началото на миналия век. Огромна имиграция е имало не само от Италия и Испания, а и от България, от Сирия. "Българите, които отиват там, отиват още в края на XIX началото на XX век. Но около 0,2% от населението на страната са българските мигранти, някъде над 80 000 души, като първата вълна е била между 1914 година когато са се преселили над 3000, през 1927 година е била втората – около 12 000 души, и най-голяма вълна е имало след Втората световна война. Българите в Аржентина се заселват предимно в три области и са живеели много задружно,“ разказа тя. Оля Ал-Ахмед сподели и още, че аржентинците с български корени знаят за произхода си, знаят и милеят за България и са много горди, че са потомци на българи.
Голям контраст е и това, че Аржентина е известна с богатите си ресурси, и в същото време е в много сериозна икономическа криза с инфлация над 140%. И въпреки тази огромна инфлация, с която Аржентина е известна от много години, в същото време ресторантите по крайбрежната улица на Буенос Айрес са препълнени и не може да попаднеш там. "Всички очакват да видят какво ще стане с тази инфлация с идването на новия президент, който е икономист по професия и обеща колосални промени и шокова терапия. Самите аржентинци не знаят какво ги очаква,“ - продължи разказа си журналистът, като описа аржентинците като едни щастливи хора, които на обяд преглъщат инфлацията с червено вино и телешки стекове, на всеки ъгъл звучи танго и абсолютно всички танцуват. "Независимо дали знаеш или не знаеш винаги има човек, който те подхваща и ти искаш, не искаш продължаваш живота си в ритъма на тангото.“
По думите й новият крайно десен президент Хавиер Милей е избран в момент, в който Аржентина се намира в един повратен момент от историята си, и още встъпването си в длъжност той обещава шоково лечение на нацията, на сънародниците си и обявява, че няма пари, и предупреждава, че ще наложи сурови мерки за справяне с икономическата криза, говори за затваряне на Централната банка, преминаване от песо към долар. Една от първите му реконструкции е намаляването на министерствата от 18 на 9, което е драстична икономия, създава се ново Министерство на човешкия капитал, в което се обединяват три министерства. "Има много силно присъствие в медиите още преди да стане президент и го наричаха "Тик-ток политик“, оприличават го на рок звезда – ходи понякога с кожено яке. Въобще е интересна, нестандартна, екстраординарна личност,“ обясни Оля Ал-Ахмед и допълни, че според нея започва нова епоха за Аржентина.