Онколог: В повечето случаи, когато сме хванали загар, вече сме увредили нашата кожа

Автор: Георги Иванов
Коментари (0)
10:26 / 29.07.2024
1983
В повечето случаи, когато сме хванали загар, вече сме увредили нашата кожа и сме ускорили процесите на стареене на кожата. Това каза д-р Йоана Попова – онколог в Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна", в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус".

Тен може да се хване и на сянка. Затова се препоръчва в часовете с най-силно греене човек да не бъде под чадъра, а в затворено помещение, посъветва специалистът.

На пазара има различни продукти, които водят до получаване на изкуствен тен. При автобронзантите не е необходимо човек да се излага на слънце, за да получи загар. Има и такива, които съдържат автобронзанти и нисък слънцезащитен фактор. Те обаче не предпазват кожата в необходимата степен.

По думите на специалиста не трябва да се притесняваме да се мажем със слънцезащитни кремове, когато те са закупени от аптеки и когато са фармацевтично произведени и тествани.

Около 30% от хората имат дефицит на Витамин D. "Това не се проявява по някакъв начин. Ние разбираме едва когато се получи остеопороза. Тогава вече се препоръчват добавки на Витамин D. Истината е, че хората трябва малко по-отрано да помислят за това“, обясни д-р Попова.

Витамин D има много функции в човешкото тяло, като една от най-важните от тях е усвояването на калция. "За да може да усвоим калция, трябва да имаме достатъчно Витамин D в организма, което пък подпомага здравето на костите. Калцият е важен за всички функции в нашите клетки, за мускулната активност. Ако няма достатъчно Витамин D, има риск от поява на остеопороза и много други заболявания. За да може да го усвояваме са важни UV лъчите“, обясни специалистът.

За синтезиране на Витамин D, който е нужен на организма ежедневно, е напълно достатъчно излагане на слънце на части от тялото – лице, ръце, крака, от 10 до 30 минути, допълни д-р Попова. В по-големи количества Витамин D се съдържа в мазните риби като тон и сьомга. "Добавките, които се произвеждат, са на същата база. Ние може да си го добавим от диетата, но това е по-трудно. Може да си го добавим чрез добавки и това е най-лесният вариант, но не трябва да забравяме, че добавките не трябва да се приемат безразборно. Особено мултивитамините съдържат най-различни неща – човек никога не знае от какво точно се нуждае“, посъветва д-р Попова.

Витамин D е много важен и за децата. Голяма част от млеката са с добавка от Витамин D. "За да могат да се формират правилно детските кости е важно да има достатъчно количество Витамин D, колкото са препоръчителните стойности“, допълни специалистът.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1087):
13.10.2024 Диня и розови домати през октомври? Това е резултатът от горещото лято
08.10.2024 Доброволци ще почистят плажа във Варна
01.10.2024 От днес: Вече ги няма по варненските плажове
30.09.2024 Днес е последният работен ден за десетки сезонни работници
28.09.2024 Спасител: Алкохолът в заведенията е много скъп и масово се пиеше на плажа, имаше много удавени
28.09.2024 Млади българи отидоха на море в Гърция с 0 евро бюджет, яли гироси през повечето време
Още новини от Любопитни новини:
Знаете ли, че хората, които редовно ядат червени люти чушки, живе...
Доц. д-р. Радин Цонев: Хепатит B, C и D са "тихите убийци", защот...
Знаете ли каква е разликата между пробиотик и пребиотик?
Meteo Balkans предупреди: Очаква се усилване на вятъра
Каква е процедурата за смяна при смърт на личния ви лекар 
Лекар: За да не се разболяваме - задължително трябва да има супич...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).