Онколог: В повечето случаи, когато сме хванали загар, вече сме увредили нашата кожа
В повечето случаи, когато сме хванали загар, вече сме увредили нашата кожа и сме ускорили процесите на стареене на кожата. Това каза д-р Йоана Попова – онколог в Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна", в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус".
Тен може да се хване и на сянка. Затова се препоръчва в часовете с най-силно греене човек да не бъде под чадъра, а в затворено помещение, посъветва специалистът.
На пазара има различни продукти, които водят до получаване на изкуствен тен. При автобронзантите не е необходимо човек да се излага на слънце, за да получи загар. Има и такива, които съдържат автобронзанти и нисък слънцезащитен фактор. Те обаче не предпазват кожата в необходимата степен.
По думите на специалиста не трябва да се притесняваме да се мажем със слънцезащитни кремове, когато те са закупени от аптеки и когато са фармацевтично произведени и тествани.
Около 30% от хората имат дефицит на Витамин D. "Това не се проявява по някакъв начин. Ние разбираме едва когато се получи остеопороза. Тогава вече се препоръчват добавки на Витамин D. Истината е, че хората трябва малко по-отрано да помислят за това“, обясни д-р Попова.
Витамин D има много функции в човешкото тяло, като една от най-важните от тях е усвояването на калция. "За да може да усвоим калция, трябва да имаме достатъчно Витамин D в организма, което пък подпомага здравето на костите. Калцият е важен за всички функции в нашите клетки, за мускулната активност. Ако няма достатъчно Витамин D, има риск от поява на остеопороза и много други заболявания. За да може да го усвояваме са важни UV лъчите“, обясни специалистът.
За синтезиране на Витамин D, който е нужен на организма ежедневно, е напълно достатъчно излагане на слънце на части от тялото – лице, ръце, крака, от 10 до 30 минути, допълни д-р Попова. В по-големи количества Витамин D се съдържа в мазните риби като тон и сьомга. "Добавките, които се произвеждат, са на същата база. Ние може да си го добавим от диетата, но това е по-трудно. Може да си го добавим чрез добавки и това е най-лесният вариант, но не трябва да забравяме, че добавките не трябва да се приемат безразборно. Особено мултивитамините съдържат най-различни неща – човек никога не знае от какво точно се нуждае“, посъветва д-р Попова.
Витамин D е много важен и за децата. Голяма част от млеката са с добавка от Витамин D. "За да могат да се формират правилно детските кости е важно да има достатъчно количество Витамин D, колкото са препоръчителните стойности“, допълни специалистът.