Орган, смятан за безполезен, който някои лекари премахват без да се замислят, може да помогне в борбата с рака

Автор: Петя Кузева
Коментари (0)
18:27 / 11.12.2023
1911
Зад гръдната кост има малка жлеза, за която често се казва, че е "безполезна" в зряла възраст. Но скорошно проучване предполага, че тимусът може да бъде полезен в борбата срещу рака, според ScienceAlert.

Американски изследователи са установили, че тези, които имат отстранен тимус, са изправени пред повишен риск от смърт поради редица причини. Те също така са с по-голям риск от развитие на рак. Изследването е чисто наблюдателно, което означава, че не може ясно да докаже, че отстраняването на тимуса директно причинява рак или други фатални заболявания.

Но изследователите са притеснени от тези открития. Докато не научим повече, те казват, че запазването на тимуса "трябва да бъде клиничен приоритет", когато е възможно.

"Мащабът на риска беше нещо, което никога не бихме очаквали", каза онкологът Дейвид Скадън. В детството тимусът играе жизненоважна роля в развитието на имунната система. Когато жлезата се отстрани в млада възраст, пациентите изпитват дългосрочно намаляване на Т-клетките, които са вид бели кръвни клетки, които се борят с микроби и болести. Децата без тимус също са склонни да имат нарушен имунен отговор към ваксини. Въпреки това, докато човек достигне пубертета, тимусът се свива и произвежда много по-малко Т-клетки за тялото.

Очевидно може да бъде отстранен без непосредствена вреда и тъй като е пред сърцето, често се отстранява по време на кардиоторакална хирургия. Но ако при някои пациенти с рак на тимуса или хронични автоимунни заболявания, като миастения гравис, отстраняването на тимуса е необходимо, жлезата не винаги е непременно "главоболие". Напротив, всъщност може да бъде много полезно.

Използвайки данни за пациенти от държавна здравна система, изследователи от Бостън сравняват резултатите от пациенти, претърпели кардиоторакална хирургия: повече от 6000 души, на които не е отстранен тимусът (контроли) и 1146 души, които са отстранили тимуса. Тези, които са имали тимектомия, са имали почти два пъти по-голям риск от смърт в рамките на 5 години от контролите.

Пациентите, на които е отстранен тимуса, също са имали двойно по-висок риск от развитие на рак в рамките на 5 години след операцията. В допълнение, ракът като цяло е по-агресивен и често се повтаря след лечение в сравнение с контролната група. След тези наблюдения изследователите подозират, че липсата на тимус по някакъв начин засяга функциите на имунната система при възрастните. Подгрупа от пациенти, които са претърпели тимектомия, са имали по-малко различни Т-клетъчни рецептори в кръвните си тестове, което може да допринесе за развитието на рак или автоимунни заболявания след операция.

"Заедно тези открития предполагат, че тимусът има роля в производството на нови Т-клетки в зряла възраст и в поддържането на здравето на възрастни хора", заключават авторите на изследването, публикувано в New England Journal of Medicine и цитирано от Digi24.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Уникален портрет на Караваджо бе показан за първи път в музей в Р...
"Обичам те, братко": Зейн почете паметта на Лиъм Пейн с емоционал...
Маската пада! Разкриват кой е владетелят с тяло на бог от Херакле...
Ново проучване разкрива значителната икономическа тежест на свърз...
"Нова Македония": Твърденията за обща история на българи и македо...
Български пилот: Не, самолетът не "мързелува" на връщане, причина...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).