Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ортопед: Възрастните хора са най-застрашени. Жените след менопауза и мъжете след 60 години да си правят изследване поне веднъж на две години
Автор: Екип Varna24.bg 10:50 / 04.02.2025Коментари (0)446
©
Когато говорим за зимен травматизъм, обикновено се съсредоточаваме върху паданията и последиците от тях при зимните спортове – ски, сноуборд, кънки и шейни. Истината обаче е, че в кабинетите на ортопед-травматолозите опашките се предизвикват основно от травми, получени от заледените и непочистени тротоари в града. Оказва се, че съвременният град е истинско изпитание за ортопедичното здраве на своите граждани. Какви са опасностите, попитахме д-р Георги Йовчев – ортопед-травматолог в МЦ ЛОРА.

Д-р Йовчев, кои са най-честите травми в сезона на поледиците?

Най-чести са навяхванията и разтяганията на стави, сухожилия и мускули. При по-сериозни падания и травми се стига и до счупвания. Като локализация най-често засегнати са глезена, коляното и китката. За съжаление, при по-възрастните хора са чести счупванията в областта на тазобедрената става и на гръбначния стълб, което вече са сериозни увреждания.

Кои хора са най-застрашени?

Възрастните хора са най-застрашени поради факта, че костите им са остеопоротични. Определени травми, които могат да се понесат като “натъртване" при нормална костна плътност, могат да доведат до счупване на кост с отслабена структура. Засегнати са и хора, които носят неподходящи обувки и облекло за сезона.

Д-р Йовчев, как да избегнем тежките фрактури?

Най-честата причина за счупвания през зимата, това е подхлъзването върху заледена или заснежена повърхност. Затова, най-важното при излизане от къщи са добре подбраните обувки. Те трябва да осигуряват стабилност на глезена и да са с нехлъзгаща се подметка. Правилната походка е не по-малко важна. Тя трябва да е с кратки и стабилни стъпки, тежестта да бъде равномерно разпределена между двата крака.

Не бързайте. Избягвайте да държите ръцете си в джобовете, за да пазите баланс и да предпазите главата си при евентуален инцидент. Както при карането на ски, важно е да знаете как да падате. Ако усетите, че губите баланс и ще паднете, сгънете коленете и се опитайте да паднете настрани. Пуснете моментално торбите, ако носите нещо, дори ако са с чупливи предмети. Предпазете себе си, а не покупките. Затова е добре да ползвате чанти през рамо или раница. Те дават възможност при падане да използвате ръцете си за опора.

Не излизайте в тъмната част на деня. Лошата видимост, комбинирана със заледени повърхности, създава сериозна опасност от подхлъзване.

Как да си дадем първа помощ след падане?

След падане останете неподвижни няколко секунди, за да оцените травмата. Задайте си въпрос дали ви боли нещо и къде ви боли? Ударихте ли си главата и загубихте ли, дори за кратко, съзнание? Може ли да движите ръцете и краката си?

Ако установите, че падането не е било тежко, обърнете се настрани, подпрете се на ръце, свийте си коленете и се опитайте да станете. Ако няма счупване, поставете лед върху подутото място за 10-15 минути. Не трябва да има директен контакт на леда с кожата. След леда може да приложите обезболяващ гел за травми с изстудяващ ефект. Избягвайте натоварване на травмирания крайник и го дръжте подпрян на високо.

При съмнение за счупване, веднага се обадете и потърсете помощ. Не се движете и ако е нужно, обездвижете засегнатия крайник с подръчни материали. В никакъв случай не отлагайте посещението в медицински център дори при най-малкото съмнение за счупване. Забавянето може да доведе до неприятни усложнения.

При кои симптоми трябва да потърсим лекар?

* При силна болка, която не намалява;

* При видима деформация на крайник или стави;

* При голям оток или синина;

* При изтръпване или загуба на движение;

* При загуба на съзнание или замайване след падане.

И помнете, че ако все пак паднете – поне се старайте да го направите с “грация", а ние ще ви помогнем с всичко останало. Доверете се лекарите ортопед-травматолози.

Препоръчвам всяка една жена след менопаузата и всеки мъж след 60 годишна възраст да си прави изследване на костната плътност поне веднъж на две години. Голяма част от травмите в града са на възрастни хора с недиагностицирана остеопороза.



Още по темата: общо новини по темата: 686
04.02.2025 »
04.02.2025 »
04.02.2025 »
03.02.2025 »
03.02.2025 »
03.02.2025 »
предишна страница [ 1/115 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Актуални теми
Конфликт Израел-Газа
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Дете, пушило вейп, почина в Плевен
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
"Лукойл" планира да продаде рафинерията в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: