Откриха скрита досега глава от Библията

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:46 / 12.04.2023
1099
Учен откри изгубена част от библейския текст около 1500 години след първоначалното му написване. Обявявайки откритието в статия, публикувана в списание New Testament Studies, Григорий Кесел от Австрийската академия на науките откри скритата глава под три слоя текст - наречен двоен палимпсест - благодарение на ултравиолетова фотография.

Новата находка представлява един от най-ранните преводи на Евангелието. Дълго скритата глава - тълкуване на глава 12 на Матей - първоначално е била преведена като част от това, което е известно като старосирийски преводи преди около 1500 години. Но благодарение на недостига на пергамент няколкостотин години по-късно в региона, този пергамент е използван повторно, като най-вече е изтрит оригиналният превод на библейския Нов завет.

Документ като този, където един слой текст скрива изтритите останки от друг, се нарича палимпсест. 

Находката от Кесел е двоен палимпсест, тъй като пергаментът е използван за трети път. "Доскоро се знаеше, че само два ръкописа съдържат старосирийския превод на евангелията“, казва Кесел в съобщение за новините.

Единият се намира в Британската библиотека в Лондон, а другият е палимпсест, открит в манастира Света Екатерина в планината Синай. В това, което е известно като "Проекта Синайски палимпсести", наскоро беше открит трети ръкопис.

Находката на Кесел бележи четвъртия, превод от текст от 3 век, вероятно копиран през 6 век. Пергаментът се съхранява във Ватиканската библиотека.

"Григори Кесел направи голямо откритие благодарение на задълбочените си познания за старите сирийски текстове и характеристики на писмеността“, казва Клаудия Рап, директор на Института за средновековни изследвания към OeAW, цитирана от vesti.bg.

Докато фрагменти от новозаветния текст датират от оригиналните писания от 3-ти век, най-старият известен оцелял пълен ръкопис на Новия завет е гръцкият Синайски кодекс, датиран от 6-ти век.

Сирийските преводи може да датират отпреди 6-ти век, но се намират най-вече в палимпсести, запазени в изтритите слоеве пергамент.

"Това откритие доказва", казва Рап, "колко продуктивно и важно може да бъде взаимодействието между съвременните цифрови технологии и фундаменталните изследвания, когато се работи със средновековни ръкописи".

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Хороскоп за 30 ноември: Към кого ще са благосклонни звездите днес...
Коледа е на път! Заповядайте на гости в селото на Дядо Коледа - с...
Галещо небцето изкушение: Перфектният коктейл, който ще ви сгрее ...
Звездите са подготвили изненади за събота, някои зодии няма да по...
Думите с преносно значение в нашия език
Месото, което е избор номер едно за много хора – влияе благоприят...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).