Пет древни цивилизации, които са изчезнали завинаги

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:30 / 10.10.2024
1323
Изчезването на цивилизации може да бъде причинено от различни фактори и често е резултат от комбинация от няколко. Някои от основните причини включват фактори на околната среда, социални конфликти и войни, икономически колапс и политически или културни промени.

 

Шумерите

Шумерите са един от най-древните народи, живели в Южна Месопотамия (днешен Ирак). Те се смятат за една от първите цивилизации в света. Именно шумерите са направили значителен принос в различни области като писане, закони, архитектура, изкуство, земеделие и търговия. Шумерите са били известни със своите търговски отношения с други цивилизации и културен обмен.

Нок

Цивилизацията Нок е археологическа култура, която процъфтява в Южна Африка от около 900 г. пр.н.е. до 400 г. сл. Хр Нок се е намирал в района на съвременните Замбия, Ангола и Намибия. Тази цивилизация е известна със своята особена керамика, включително глинени съдове и фигурки. Основните характеристики на цивилизацията на Нок включват напреднала земеделска система, производство на желязо, търговия и керамика. Жителите построяват големи селища и укрепени градове и се занимават с различни занаятчийски отрасли, като металообработване и производство на керамика.

 

Аксумско царство

Кралство Аксум е древна държава, разположена в съвременна Етиопия и Еритрея. Съществува от около 4 век пр.н.е. до 7 век от н.е и е бил един от мощните центрове на Източна Африка. Аксум е известен с развитите си търговски връзки с древните цивилизации на Арабския полуостров, Индия, Римската империя и др. Икономиката на кралството се основава на търговия със слонова кост, подправки, злато, както и на земеделие и скотовъдство.

Аксумското царство става известно и със своите монети, на които са изобразени различни символи, включително кръст, което показва приемането на християнството като държавна религия.

Маите

Маите са били една от най-великите древни цивилизации, процъфтяващи в Мезоамерика от около 2000 г. пр.н.е. до пристигането на испанските завоеватели. Те са живели на територията на съвременното Мексико, Гватемала, Белиз, Хондурас и Ел Салвадор. Основата на икономиката на маите е селското стопанство, основано на отглеждането на царевица, боб, тиква, памук и други култури. Те също са били отлични архитекти, изграждайки великолепни градове и пирамиди като Чичен Ица и Паленке. 

Маите са развили сложна писменост, математика, астрономия и календар. Техният календар бил много точен и се състоял от две системи: свещения календар на Цолкин и слънчевия календар на Хааб. Упадъкът на цивилизацията започва през 8 век и когато испанците пристигат през 16 век, повечето градове на маите вече са били изоставени.

Атлантите

 

Атлантската цивилизация е легендарна и мистериозна култура, която се споменава в различни митологии и исторически източници. Според легендите, атлантите са били древен народ с високо ниво на технологии и знания. Те живеели на остров Атлантида, който според легендата изчезнал в резултат на катастрофално наводнение. Атлантската цивилизация често се свързва с прогресивни и напреднали идеи, като развитието на науката, изкуството и философията. Известният древногръцки философ Платон описва Атлантида като велика и могъща държава, която е унищожена поради разрушителната си гордост и алчност, припомня actualno.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Здравко oт "Биг Брадър": Ще дойде момент да копаем кладенци, кога...
Нешка Робева за Джон Малкович: Той е просто един надменен америка...
5 начина да останете спокойни, докато комуникирате с емоционално ...
Кралица Камила оттегли всичките си ангажименти заради заболяване
Пликовете за печене – един от хитрите помощници на домакините
Поредно признание за писателя Георги Господинов


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).